Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies. Více informacíSouhlasím
Příroda Hrubého Jeseníku: jedinečný a ohrožený klenot
Nacházíte se: AKTUALITY

Aktuality o přírodě Jeseníků

Jeseníky, 11. 5. 2023
V rámci projektu „Život v jesenické divočině“ monitorujeme vzácné druhy na území CHKO Jeseníky. Nyní je to poprvé, co se zde podařilo nafilmovat pár vlků, a to hned na 3 lokalitách. Jde o 1 - 2 vlčí páry. Doufáme, že se brzy můžeme těšit i na vlčata. Jenže k tomu je potřeba vlky chránit.
Zveřejňujeme výsledky projektu „Život v jesenické divočině“ a potvrzujeme, že území CHKO Jeseníky je domovem velkých šelem a orla skalního. Dále se zde vyskytuje řada dalších vzácných druhů. Problémem jsou ale těžby, lidé mimo stezky a Správa CHKO Jeseníky
Jeseníky, 31. 5. 2022
Po ročním úsilí, podání odvolání k ministerstvu a po stížnosti na nečinnost Správy CHKO Jeseníky jsme dosáhli klíčového vítězství pro další osud divoké přírody. Výsledkem je vytvoření klidových a bezzásahových území (bez zásahů proti kůrovci) o celkové rozloze více než 2 400 hektarů.
Jeseníky, 29. 5. 2022
Pěkná reportáž o Rešovských vodopádech, jednom z klenotů jesenické přírody v rámci pořadu Prima Česko.

Jeseníky, 12. 4. 2022
Zajímavé setkání s vlkem v Jeseníkách se podařilo lesníkovi natočit před pár dny nad Českou Vsí. Výskyt velkých šelem a dravců monitorujeme v horách už několik let a je zřejmé, že se tyto obdivuhodné šelmy vrací do svých dřívějších lovišť...

Jeseníky, 25. 11. 2021
Dosáhli jsme klíčového vítězství pro další osud divoké přírody v oblasti Pradědu, Sněžníku a Keprníku, když  ministerstvo zrušilo chybné části výjimek vydaných Správou CHKO a zastavilo tak možnosti ničení největších "ostrovů" divoké přírody na Moravě.
Jeseníky, 1. 8. 2021
Díky dopisům a úsilí Společnosti přátel Jeseníků a dalších neziskových organizací se z ničení vrcholu hory a z výstavby rozhledny stalo veřejné téma a odpovědné úřady začaly problém řešit. Skutečným řešením je ale zastavení výstavby nové dominanty hory.
Jeseníky, 20. 7. 2021
Správa CHKO Jeseníky povolila výjimky umožňující ničení nejcennějších přírody v Jeseníkách: Národní přírodní rezervace (NPR) Praděd, NPR Králický Sněžník, NPR Rejvíz a NPR Šerák-Keprník. Ekoorganizace podaly odvolání k ministerstvu a žádají vyhlášení Národního parku Jeseníky.

Jeseníky, 24. 6. 2021
V návaznosti na naše dopisy uskutečnila ministerstva životního prostředí a pro místní rozvoj dne 22. 6. 2021 kontrolu dodržování podmínek při výstavbě rozhledny. Reagujeme na to formou otevřeného dopisu a požadujeme, aby výsledky kontroly přinesly odpovědi na klíčové otázky a témata.

 

Jeseníky, 1. 6. 2021
Pět ekologických organizací vyzvalo ministra životního prostředí Richarda Brabce a ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou, aby neodkladně zastavili financování výstavby rozhledny na vrcholu Králického Sněžníku.
Jeseníky, 18. 3. 2021
Rok 2020 se zapsal do historie CHKO Jeseníky výrazným vývojem kůrovcové kalamity a souvisejících těžeb. Nejhorší
situace je ve 2. zóně CHKO v oblasti Koberštejna, kde provedené kontroly zjistily rozpor se zákonem.
Jeseníky, 13. 10. 2020
Senátor Petr Orel a pět ekologických organizací odeslalo ve středu 7. 10. 2020 do Bruselu podnět žádající prošetření a zastavení ničení evropsky významné přírody na vrcholu Králického Sněžníku výstavbou rozhledny.
Jeseníky, 14. září 2020
Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo životního prostředí mají odpovědnost za nevratné poškození evropsky mimořádné přírody na vrcholu Králického Sněžníku. Technika zde provádí výkopové práce pro základy 34 metrů vysoké rozhledny...  
Jeseníky, 25. 8. 2020
Anarchie bez pravidel: přestože je kůrovcová sezóna v plném proudu, Správa CHKO nebyla schopna od začátku roku vydat výjimky s novými pravidly na kácení kůrovcových stromů pro řadu chráněných lokalit a umožňuje tak stav jakéhosi bezpráví a ničení chráněného území.
Jeseníky, 5. 5. 2020
Začátkem prosince jsme varovali před rizikem plošné destrukce vzácné přírody v CHKO Jeseníky, na území přísně chráněné 2. zóny. O pouhých několik měsíců později se varování naplňují v oblasti mezi Drakovem a Rejvízem.
Jeseníky, 31. 3. 2020
Správa CHKO nedávno vydala v pořadí ji 3.rozhodnutí k NPR Rejvíz. Dvě předchozí špatná rozhodnutí  Správy byla zrušena díky odvolání ekologických organizací, které po roce a půl trvající argumentaci dosáhly vydání prvního rozumného rozhodnutí při řešení kůrovcové kalamity. 
Jeseníky, 9. 3. 2020
Ministerstvo na základě našeho odvolání zrušilo další špatné rozhodnutí Správy CHKO Jeseníky. Tentokrát jsme zachránili 4 207 hektarů přírody na území 2.zóny CHKO, konkrétně v oblasti Medvědí hornatiny v okolí osady Vidly a Vrbna pod Pradědem.
Jeseníky, 5. 2. 2020
Dosáhli jsme zásadního úspěchu při ochraně nejcennějších oblastí CHKO Jeseníky. Ministerstvo životního prostředí na základě našich odvolání zrušilo hned 3 chybná rozhodnutí Správy CHKO. Zachránili jsme tak 4 560 hektarů vzácné přírody! 
Jeseníky, prosinec 2019
Správa CHKO letos vydala rekordní počet výjimek na kůrovcové těžby a umožnila tak zahájení plošné destrukce nejcennějších oblastí Jeseníků. Holoseče, kácení a odkorňování stromů jsou teď možné na více než 13 000 hektarech v 1. a 2. zónách. 
Ministerstvo životního prostředí začátkem listopadu letos již podruhé zrušilo chybné rozhodnutí Správy CHKO Jeseníky, které umožňovalo ničivé zásahy na zhruba 50 hektarech území jedné z nejcennějších rezervací v ČR. Správa CHKO má třetí pokus napravit své chyby.
Jeseníky, říjen 2019
Zástupci Senátu a Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, zástupci lesníků a přírodovědců i ochrany přírody se dne 10. 10. 2019 sešli ve městě Jeseník. Důležité prezentace k tématu, souhrnný záznam s podstatnými fakty i obrazový záznam ce celé besedy je zde.
Jeseníky, říjen 2019
Poslanci, senátoři a odborníci míří dne 10. 10. 2019 do města Jeseník, kde bude od 17 hod. velká veřejná beseda...přijďte se dozvědět důležité informace a přijďte se zeptat. JAKÝ JE DALŠÍ OSUD HORSKÝCH LESŮ JESENÍKŮ, přežijí rok 2020? 
Jeseníky, srpen 2019
Od začátku srpna probíhá rozsáhlá a zbytečná destrukce přírodní rezervace Suchý vrch na základě výjimky vydané Správou CHKO. Dopisem se proto obracíme na ministra životního prostředí, aby zasáhl a zastavil ničení vzácné přírody.

Jeseníky, 17. červen 2019
Správa CHKO Jeseníky vydala nové rozhodnutí ke kůrovcové situaci v rezervaci Rejvíz, ve kterém na zhruba 50 hektarech umožňuje ničení jedné z nejcennějších rezervací v ČR. Opakuje tak závažnou chybu ze září 2018.

Zábřeh na Moravě, 17. 5. 2019
Plný sál - 150 lidí a Divoká krása Jeseníků! To byl včerejší večer v Kině Retro v Zábřehu na Moravě. Příroda Jeseníků, její ničení a ochrana veřejnost zajímá a to je jeden z cílů, proč to všechno děláme... 

Jeseníky 24. 4. 2019
Ministerstvo vydalo metodiku pro ochranu CHKO a přírodních rezervací, aby zde snížilo dopady kůrovcových těžeb. V případě rezervací jsou pravidla nastavena poměrně přísně, ale nejcennějším 1. a 2. zónám CHKO dál hrozí plošné kácení, holoseče a používání jedovatých pesticidů.

Jeseníky, 12. 4. 2019
Velký úspěch: zastavili jsme chybný postup Správy CHKO, který vážně ohrožoval přírodu Jeseníků. Ministerstvo nejdříve zrušilo nezákonné rozhodnutí Správy a nyní zrušilo i nepřezkoumatelné rozhodnutí v případě Suchého vrchu. Oba klenoty jesenické přírody se nám zatím podařilo zachránit! 

Jeseníky, 11. únor 2019
Ministerstvo zrušilo rozhodnutí Správy CHKO Jeseníky ze září 2018, které umožňovalo kácení a aplikaci jedovatých pesticidů na části území NPR Rejvíz. Ekologové  nyní žádají Správu, aby zrušila i jiná povolení k ničivým zásahům na Rejvízu a v dalších rezervacích Jeseníků.        

Jeseníky, 10. prosinec 2018
Správa CHKO Jeseníky bohužel opět selhala a nechová se jako orgán ochrany přírody. Po Rejvízu povolila výjimku na destruktivní zásahy také v rezervaci Suchý vrch. Společnost přátel Jeseníků a Hnutí DUHA Olomouc se odvolaly k MŽP ČR.
Jeseníky, Listopad 2018
Aktivně pracujeme na ochraně horských lesů Jeseníků, podíleli jsme se na organizaci důležitého jednání a spolupracovali jsme na natáčení nového dokumentu České televize...
Kontrola České inspekce životního prostředí v kůrovcem zasažených lesích v Jeseníkách a v okolí skončila v červenci 2018 pro Lesy České republiky několikamilionovou pokutou. Hospodářské noviny získaly protokol o kontrole.
Jeseníky, říjen 2018
V rámci našeho projektu „Monitorování života v jesenické divočině“ se nám podařilo zachytit ukázku z tohoto důležitého období v životě divokých zvířat. Černobílá videa obsahují i troubení jeleních býků!

Jeseníky, 18. 9. 2018
Nejcennější příroda v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jeseníky je ohrožena! Správa CHKO umožnila zásahy proti kůrovci, včetně kácení a použití jedovatých látek, i v nejpřísněji chráněné Národní přírodní rezervaci (NPR) Rejvíz. Povolení k aplikaci jedovatých postřiků je přitom nezákonné.

Jeseníky, 27. 6. 2018
Česká televize dnes zveřejnila reportáž s výstižným názvem: Kůrovec plení tamní smrky. V Jeseníkách přesto povolili plošné kácení buků, ochránci zuří  Správa CHKO Jeseníky místo ochrany vzácných bučin povoluje jejich ničení.
Jeseníky, květen 2018
Díky vytrvalému úsilí Společnosti přátel Jeseníků byl v květnu 2018 zachráněn ostrůvek vysokohorského bezlesí s mimořádným botanickým významem na vrcholu Červené hory. Stovky nevhodně vysázených smrků zde byly vyřezány a existence evropsky významné přírody tak zůstane zachována.

Jeseníky, květen 2018
Dne 16. 5. 2018 bylo svoláno důležité terénní setkání se zástupci LČR, Správy CHKO a ekologických organizací na téma ochrany horských lesů. Diskuse v terénu nad konkrétními případy úmyslných těžeb ukázala na nedostatečně zajištěnou ochranu přirozených horských lesů.

Jeseníky, 11. 5. 2018
SOS Jeseníky! Nešťastné řešení kůrovcové kalamity se stává ekologickou katastrofou obřích rozměrů. Na řadě míst již vstupuje do chráněného území CHKO Jeseníky a začíná ohrožovat nejcennější území... Žádáme všechny odpovědné orgány, aby urychleně konaly.
Jeseníky, 12. 4. 2018
V polovině března 2018 se přes Jeseníky přehnala větrná smršť, která po sobě mj. zanechala rozsáhlý polom stromů u rezervace Rabštejn. Agentura ochrany přírody a krajiny a Lesy ČR se dohodli na řešení situace ve prospěch místní přírody. Společnost přátel Jeseníků velice vítá plánované rozšíření stávající rezervace a ponechání vyvrácených listnatých stromů na místě. 

Jeseníky, 5. 4. 2018
Lesy Jeseníků postihla katastrofa obřích rozměrů, která v historii ČR nemá srovnání. Společnost přátel Jeseníků se připojuje k výzvě „Zachraňme lesy“, kterou organizuje Hnutí DUHA. Výzva prostřednictvím podpory veřejnosti žádá kompetentní instituce, aby neprodleně podnikly konkrétní kroky k nápravě. Než bude úplně pozdě. PŘIPOJTE SE TAKÉ VY!

Nejen Česká republika slaví letos významné kulaté výročí, ale i naše pralesy mají své důležité jubileum. Pojďme více nahlédnout do historie i současnosti tajuplných míst divočiny u nás... 
Praha, 2. 1. 2018
Nikoliv na Šumavě, ale v Jeseníkách se odehrává kůrovcová kalamita bohužel apokalyptických rozměrů. Výsledkem jsou tisíce hektarů holin a ekologická katastrofa. 2. ledna 2018 zorganizovala Společnost pro trvale udržitelný život v Praze seminář na téma Stav českých lesů za účasti klíčových organizací. Přehled důležitých informací ze semináře, prezentace a fakta v tabulkách a grafech zde pro veřejnost publikujeme. 

Brno, 9. 11. 2017
472 lidí ve čtvrtek večer zaplnilo do posledního místa sál Univerzitního kina Scala na speciální projekci o divočině. Zázraky přírody v USA doplnila na závěr také Divoká krása Jeseníků…

Říjen 2017
V Nízkém Jeseníku se odehrává kůrovcová kalamita apokalyptických rozměrů a situace je velmi vážná. Co čeká lesy Jeseníků v rozhodujícím roce 2018? Na situaci začalo dohlížet i MŽP ČR.
Praha, 24. 10. 2017
453 lidí v úterý ve 20.30 hod. do posledního místa zaplnilo sál Kina Lucerna na projekci o divočině. Zázraky přírody v USA doplnila na závěr také Divoká krása Jeseníků...
Jeseníky, 13. 9. 2017
Po více než 100 letech je naděje, že na území CHKO Jeseníky bude opět žít, lovit a hnízdit král nebes: orel skalní. Společnosti přátel Jeseníků se v r. 2017 podařilo v této oblasti doložit stálý výskyt jedince orla skalního...
Zábřeh na Moravě, 13. 9. 2017
Po úspěšných letošních expozicích v Šumperku a v Olomouci je originální výstava Divoká krása Jeseníků k vidění v krásných prostorách Muzea Zábřeh. Slavnostní vernisáže se zúčastnilo padesát obdivovatelů jesenické přírody...

Červenec 2017
Česká republika vyváží nejvíc dřeva v Evropské Unii, a to v surovém, neopracovaném stavu bez přidané ekonomické hodnoty. Navíc, 70 % českých lesů (zejména pod správou Lesů ČR s.p.) má certifikát PEFC, který je zastaralý a nezaručuje dostatečně šetrné hospodaření v lesích...

Červen 2017
Nový projekt v hodnotě téměř 25 mil. Kč zásadně pomůže podpořit zachování vzácných druhů a biotopů v NPR Praděd. Společnost přátel Jeseníků již mnoho let upozorňuje na to, že ochrana přírody v CHKO Jeseníky je silně  podfinancovaná a nutně potřebuje velké projekty na záchranu přírodního bohatství. Vítáme proto první "vlaštovku" připravenou Správou CHKO Jeseníky a věříme, že není poslední...

Květen 2017
Nový dokument České televize odhaluje další poznání rozsahu kůrovcové katastrofy v Nízkém Jeseníku. Ke kalamitě mohlo přispět také pozdní zpracovávání kůrovcem napadeného dřeva těžebními firmami, což vedlo k šíření kůrovce…

Květen 2017
Začátkem května 2017 jsme ukončili výstavu Divoká krása Jeseníků ve Vlastivědném muzeu Olomouc, kde jsme se setkali s velkou podporou veřejnosti. Mimo jiné zde zveřejňujeme i návštěvní knihu výstavy plnou krásných vzkazů :-) Děkujeme!
19. března 2017
Česká televize dnes zveřejnila dokument "Lesy bez budoucnosti?" Hlavním tématem jsou smrkové monokultury v Jeseníkách a rozsáhlá kůrovcová kalamita v Nízkém Jeseníku. Jaký bude další osud jesenických lesů?
Olomouc, 9. 3. 2017
Prostory Mendelova sálu Vlastivědného muzea Olomouc se staly ve čtvrtek 9. března dějištěm krásného setkání. Zhruba 90 přátel Jeseníků zaplnilo v 17 hod. výstavní síň a vyznalo svůj obdiv Divoké kráse Jeseníků. Zdravici od hejtmana Olomouckého kraje...
Již v úterý 21. 2. budou poslanci hlasovat o senátorském návrhu zákona vedoucí k likvidaci našich národních parků. Právě nyní je důležité, aby veřejnost řekla svůj názor a vyzvala poslance k zamítnutí senátorského návrhu a ke schválení původní kompromisní verze novely zákona o ochraně přírody. Připojte se prosím k výzvě na: https://www.zachranmenarodniparky.cz/ 
Olomouc, leden 2017
Až pojedete přes Olomouc kolem vlakového nádraží, podívejte se na výškovou budovu sídla Olomouckého kraje. Na všechny kolemjdoucí shlíží obrovský billboard s Divokou krásou Jeseníků!  
 

Prosinec 2016, Jeseníky

V rámci výstavy Divoká krása Jeseníků ve Vlastivědném muzeu Šumperk zveřejnila Společnost přátel Jeseníků dosavadní výsledky svého projektu Monitorování života v jesenické divočině. Hlavním výsledkem je po mnoha letech zdokumentování výskytu rysa ostrovida na území CHKO Jeseníky.

Šumperk, 24. 11. 2016
Vlk, rys nebo kapitální jelen šestnácterák z muzejního sbírkového fondu přivítali zhruba stovku návštěvníků Divoké krásy Jeseníků. Vernisáž stejnojmenné jedinečné výstavy se uskutečnila v šumperském muzeu 24. listopadu od 17 hod. za velkého zájmu veřejnosti.
Libina, 16. 11. 2016
Ve středu 16. listopadu se sice venku čerti ženili, ale v prostorách Místní knihovny Libiny vládla skvělá a přátelská atmosféra. Vernisáž výstavy Divoká krása Jeseníků zaplnila prostory klubovny...

Olomouc, 27. 9. 2016
Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo závěry tzv. zjišťovacího řízení v rámci procesu EIA, v nichž konstatuje, že záměr „Obnova poutního místa Vřesová studánka“ může mít významný vliv na životní prostředí a bude dál posuzován podle zákona. Rozhodnutí má zásadní vliv na další vývoj tohoto případu.

1. 8. 2016 Jeseníky
Aktuálně jsme svědky významného milníku v lesním hospodaření na Bruntálsku a v Jeseníkách obecně. Dominantní smrkové monokultury jsou na většině míst zcela nepřirozené a nyní masivně odumírají v důsledku sucha, kůrovce a dřevokazné houby václavky...

Klimaxové horské smrčiny Hrubého Jeseníku ukrývají jedince, které můžeme směle zařadit mezi nejstarší divoce žijící stromy v ČR. Jejich stáří se pohybuje okolo neuvěřitelných 500 let...

Ve Čt 21. 4. měl v České televizi premiéru filmový dokument s názvem Divoké Jeseníky, který zároveň odstartoval nový dokumentární cyklus "Krajinou domova". K prvnímu dílu si tvůrci pořadu vybrali vskutku to nejlepší téma a ztvárnili jej opravdu velice zdařile!

Olomouc, 19. 4. 2016

Putovní výstava Divoká krása Jeseníků je aktuálně ke shlédnutí na Přírodovědecké fakultě UP v Olomouci (ul 17. listopadu č. 12). Obdivovatelé divoké přírody ji naleznou v prostorách před Katedrou geografie ve 2. podlaží moderní budovy fakulty.

23.3. 2016  Brno

Další ročník úspěšného cestovatelského festivalu Expediční kamera zaplnil ve dnech 22. a 23. 3. 2016 prostory krásného Univerzitního kina Scala v centru Brna. Místní pořadatelé, spolek Naboso, se rozhodli zařadit do programu velmi netradiční téma – přírodu Jeseníků.

8. března 2016 Rapotín – Jeseníky

Navzdory nepříznivému počasí a silnému dešti střídajícím se s hustým sněžením proběhlo slavnostní spuštění nové výstavy „Divoká krása Jeseníků“ za velkého ohlasu veřejnosti.

 

Ve St 2. března 2016 spustila koalice organizací a přírodovědců veřejnou kampaň za záchranu evropsky významné přírody Vřesové studánky na masivu Červené hory. Po několika dnech můžeme konstatovat, že kampaň má velký ohlas u veřejnosti. Za pouhé tři dny se připojilo 1.200 podporovatelů na webu http://www.zachranmevresovoustudanku.cz  , kteří odeslali cca 9.000 mailů s dopisy žádající záchranu přírody kompetentním politikům a církvi.  To je veliký úspěch a potvrzení toho, že veřejnost toto téma zajímá a není k tomu lhostejná.
 

Olomouc, 2. 3. 2016 - Vědci a ekologické organizace zahajují veřejnou kampaň za záchranu jednoho z nejcennějších míst v Jeseníkách. Ve vrcholové části masivu Červené hory v lokalitě Vřesové studánky má být postavena kaple a horská turistická chata. Součástí projektu je provoz restaurace s kuchyní, ubytování a trvalé osídlení tohoto jedinečného místa. Realizace projektu by vedla k zániku evropsky významné přírody a dnešního harmonického duchovního rozměru místa.

JESENÍKY, 29. 10. 2015 - Obdivovatelé přírody Jeseníků mají novou příležitost dozvědět se zajímavé informace o těchto horách. Na jednom místě mohou nalézt údaje o výjimečné i ohrožené přírodě Jeseníků, o aktuálním dění v oblasti ochrany přírody, o lesnickém hospodaření, o různých projektech vč. záměru Národního parku Jeseníky.
15. 9. 2015 Jeseníky.  Starostové obcí z údolí řeky Desné chtějí, aby stát oživil nápad postavit v Jeseníkách další přečerpávací elektrárnu podobnou Dlouhým Stráním. Měla by chránit vesnice před povodněmi i suchem. S touto vizí se obrátili na ministerstvo průmyslu a obchodu, které před čtyřmi lety vytipovalo Spálený vrch v Hrubém Jeseníku jako vhodnou lokalitu k takové stavbě.
5. 9. 2015 Jeseník - Ochránci přírody se chystají v Jeseníkách ve velkém rozsahu zmapovat výskyt velkých šelem a kočky divoké. V plánu mají umístění fotopastí na vybraná místa a genetické analýzy nalezených vzorků trusů či srsti. Na projektu se podílí také vědci z Ostravské univerzity a lesníci, zapojit se však mohou i dobrovolníci. Projekt odstartuje začátkem října umístěním fotopastí a potrvá do dubna příštího roku, řekl Jiří Beneš z Hnutí Duha Olomouc.
Helena DOHNALOVÁ, moderátorka
--------------------
Podnik Lesy České republiky dokončil pilotní projekt, který by měl v nejvyšších partiích Jeseníků obnovit původní vegetaci. Přibližně na 2 hektarech odtěžili lesníci borovici kleč, která je nepůvodní a ohrožovala chráněné druhy. Na 3milionový projekt získala firma většinu peněz z evropské dotace.
 
6. srpen 2015 Jeseníky – Dva hektary kleče odtěžili lesníci v nejcennějších partiích Jeseníků. Chtějí tak napomoci přirozené obnově horské vegetace. Tu kosodřevina z horských partií vytlačovala.
Jeseník 4. srpna (ČTK) - Obnovit původní horskou vegetaci v Jeseníkách se pokouší lesníci. Ze dvou vrcholů v chráněné krajinné oblasti zkušebně odstranili borovici kleč, která v jesenickém pohoří zřejmě není původní dřevinou. Odborníci nyní budou sledovat, jak se jesenická příroda se změnou vyrovná, a poté rozhodnou o dalším postupu. Projekt bude stát zhruba tři miliony korun a je spolufinancován ministerstvem životního prostředí a evropskými fondy.
ČTK 30. 7.  Praha - Více než dvě třetiny Čechů souhlasí s tím, že by se měla chránit divoká příroda v Česku. Většina dotázaných ale pro její ochranu za poslední rok nic neudělala. Vyplývá to z průzkumu sociologů z Masarykovy univerzity, který dnes představili novinářům. Průzkum rovněž ukázal, že si Češi přejí více divočiny, než jí v zemi je.
3. červen 2015, ČRo - olomouc.cz Jeseničtí ochranáři přírody střeží hnízda vzácných sokolů stěhovavých. Na pohyb v hnízdech dohlížejí fyzicky a využívají také fotopasti. Sokoli se do Jeseníků pomalu vracejí - zpravidla si vybírají stále stejná místa - v posledních letech v pohoří hnízdí asi desítka párů.
 

Jeseníky, 19. 3. 2015.   V návaznosti na závažnou situaci v ochraně přírody v Jeseníkách navštívil tyto nejvyšší moravské hory ministr životního prostředí Ing. Richard Brabec. Podnětem k tomu byla pozvánka ze strany představitelů akademické obce a ekologických organizací.

11. březen 2015  Jeseník – Agentura ochrany přírody a krajiny ČR odvolala vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jeseníky Michaelu Pruknerovou. Je to výsledek několikaměsíční kontroly, která shledala v rozhodování správy CHKO řadu pochybení.
OLOMOUC, 9. 12. 2014 – Vědci a ekologické organizace vyzývají ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) a ředitele Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) Františka Pelce, aby urychleně řešili kritickou situaci v ochraně jesenické přírody a selhání Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky (CHKO).