Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies. Více informacíSouhlasím
Příroda Hrubého Jeseníku: jedinečný a ohrožený klenot
Zpět do kategorie: AKTUALITY

V polovině března 2018 se přes Rýmařovsko a Šternbersko přehnala silná větrná smršť, která po sobě zanechala množství vývratů a polomů v objemu stovek tisíců kubíků. K jednomu z rozsáhlých polomů došlo v oblasti Rabštejna na území CHKO Jeseníky, kde v blízkosti rezervace vítr skolil k zemi několik tisíc stromů, zejména buků. Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) zveřejnila před pár dny informaci, že se dohodla s Lesy ČR na řešení situace. Stávající rezervace se má výrazně rozšířit o oblast postiženou polomy s tím, že poškozené listnaté stromy zde budou ponechány a pouze vyvrácené smrky mají být vytěženy.

Společnost přátel Jeseníků jedná už řadu let s AOPK a s LČR o zlepšení ochrany přirozených horských lesů a velice vítá toto rozhodnutí obou organizací, protože umožní přirozený vývoj horského lesa a podpoří druhovou pestrost místní přírody. S odstupem času bude velice zajímavé pozorovat, jakým způsobem se příroda sama vypořádá s kalamitou a jak využije obrovskou masu mrtvého dřeva např. k přirozené obnově lesa. Bude to vzácná ukázka přírodní „laboratoře“, ze které se můžeme učit. 

Na území CHKO Jeseníky je vícero dalších oblastí s ostrovy posledních cenných přirozených horských lesů, které dnes bohužel nemají dostatečnou ochranu a jsou poškozovány nevhodnými způsoby úmyslné těžby. Věříme proto, že se AOPK a Lesy ČR i v těchto případech v brzké době dohodnou na vyhlášení nových přírodních rezervací tak, aby tyto klenoty divoké přírody zůstaly zachovány.

Fotografie z místa kalamity: Společnost přátel Jeseníků

Celý text tiskové zprávy AOPK ČR uvádíme ke stažení ZDE

a dále níže v textové podobě:

Tisková zpráva AOPK ČR

Praha/ Jeseník, 12. dubna 2018

Rozšíření rezervace Rabštejn má zajímavý start

Nedávná větrná kalamita v podhůří Jeseníků zasáhla i lesy v přírodní rezervaci Rabštejn a jejím bezprostředním okolí. Právě o ně se má v budoucnu toto chráněné území rozšířit. Plocha rezervace by se měla přibližně ztrojnásobit, z dvaceti na zhruba 60 hektarů. Po dvou letech příprav se na tom shodli zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Jeseníky a správci pozemků, tedy Lesy ČR, s. p.

„Zdejší suťové lesy – ve stávající rezervaci i jejím okolí – jsou velmi cenné. Převažují tu totiž bučiny, ve kterých najdeme i javory, jasany či jilmy. Vzácností je i to, že je tu celá řada velkých starých stromů, které postupně odumírají a poskytují tak domov mnoha druhům hmyzu a hub. Proto jsme se po projednání s LČR rozhodli o ponechání poškozených buků a ostatních listnatých stromů, které napomohou například tomu, aby území bylo atraktivnější třeba pro lesní druhy ptáků,“ vysvětluje Miroslav Havira z AOPK ČR, lesník Správy CHKO Jeseníky. 

„Vítr poškodil zhruba 4000 stromů, ze tří čtvrtin se jedná o buky, smrk tvoří asi  25 %. Ten pochopitelně asanovat musíme, protože by se z něj mohl do okolních hospodářských lesů šířit kůrovec. Pozitivní ale je, že zasažené smrčiny jsou především v okrajových částech připravované rezervace, takže je dokážeme vyklidit bez významného poškození cenných bučin,“ konstatuje Pavel Koždoň, krajský ředitel podniku Lesy ČR v Šumperku.

Přestože plánované rozšíření rezervace v turisticky oblíbené lokalitě Rabštejn nebude pro návštěvníky znamenat prakticky žádné omezení, aktuálně platí v této kalamitou postižené oblasti zákaz vstupu do lesů.