Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies. Více informacíSouhlasím
Příroda Hrubého Jeseníku: jedinečný a ohrožený klenot
Nacházíte se: Monitorování divočiny

Monitorování života v jesenické divočině

Projekt "Monitorování života v jesenické divočině" realizuje Společnost přátel Jeseníků, z.s. již od června 2013. Podnětem k tomuto projektu byly několikaleté snahy o monitoring existence rysa ostrovida, případně i jiných velkých šelem,
v Jeseníkách zejména formou sledování stop zvěře v zimních měsících. Existence populace těchto šelem v horách je základním předpokladem pro fungování zdravého ekosystému, zlepšení podmínek pro zmlazení lesních porostů i pro úspěšnou existenci divočiny. Monitoring šelem je důležitý pro úspěšnější ochranu těchto krásných šelem.
Cílů projektu je ovšem více, např. zmapování jednotlivých druhů zvířat v různých ekosystémech, získání informací o početních stavech jednotlivých druhů zvěře nebo zjištění výskytu nepůvodních druhů.

Projekt je financován z vlastních zdrojů Společnosti přátel Jeseníků prostřednictvím 10ks fotopastí. Výstupy projektu jsou  zveřejňovány na našich přednáškách, výstavách, na tomto webu a také na našem Facebooku, kde postupně s veřejností sdílíme jedinečná videa z života divokých zvířat. Výstupy našeho projektu mohou být rovněž podkladem pro odbornou diskusi.

Po mnoha letech se nám jako jediným podařilo zdokumentovat výskyt rysa ostrovida na území CHKO Jeseníky a publikovali jsme k tomu vícero článků. Několik zajímavých úlovků z monitorování života zvířat si můžete prohlédnout i zde. 

Monitorování života v jesenické divočině

 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -