Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies. Více informacíSouhlasím
Příroda Hrubého Jeseníku: jedinečný a ohrožený klenot
Nacházíte se: Monitorování divočiny

Monitorování života v jesenické divočině

Projekt "Život v jesenické divočině" realizuje Společnost přátel Jeseníků, z.s. již několik let. Podnětem k tomuto projektu byly několikaleté snahy o monitoring existence rysa ostrovida, případně i jiných velkých šelem,
v Jeseníkách zejména formou sledování stop zvěře v zimních měsících. Existence populace těchto šelem v horách je základním předpokladem pro fungování zdravého ekosystému, zlepšení podmínek pro zmlazení lesních porostů i pro úspěšnou existenci divočiny. Monitoring šelem je důležitý pro úspěšnější ochranu těchto krásných šelem.
Cílů projektu je ovšem více, např. zmapování jednotlivých druhů zvířat v různých ekosystémech, získání informací o početních stavech jednotlivých druhů zvěře nebo zjištění výskytu nepůvodních druhů.

Projekt je financován z vlastních zdrojů Společnosti přátel Jeseníků prostřednictvím cca 20ks fotopastí. Výstupy projektu jsou  zveřejňovány na našich přednáškách, výstavách, na tomto webu a také na našem Facebooku, kde postupně s veřejností sdílíme jedinečná videa z života divokých zvířat. Výstupy našeho projektu mohou být rovněž podkladem pro odbornou diskusi.

Dne 7. 12. 2022 jsme zveřejnili dosavadní a jedinečné výsledky tohoto projektu s potvrzením výskytu velkých šelem a velkých dravců a celé řady dalších vzácných druhů zvířat. Informace měly velký ohlas v médiích. Tisková zpráva a unikátní videa jsou zde:

Jeseníky jsou domovem pro vlka, rysa i orla - Správa CHKO musí zajistit jejich ochranu

Kromě vlků, rysa a různých druhů orlů uvidíte také nejmenší šelmu světa: lasičku kolčavu. Dále krásné jezevce, lišky, také sokola a vzácné sovy, např. výra a dokonce puštíka bělavého ???????????? To vše se nám podařilo zdokumentovat v rámci projektu "Život v jesenické divočině". Tento monitoring druhů zvířat na území CHKO Jeseníky organizujeme, aby veřejnost věděla, jaké živé klenoty jsou v Jeseníkách doma a abychom zajistili zvýšení jejich ochrany. Ve smyslu "Poznej a chraň!". Chraňme společně přírodu Jeseníků ????????

Unikátní video „Šelmy, dravci a sovy Jeseníků“

Monitorování života v jesenické divočině

 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -