Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies. Více informacíSouhlasím
Příroda Hrubého Jeseníku: jedinečný a ohrožený klenot
0
0
0
0
0
0
0
Nacházíte se: Národní park Jeseníky

V této části webu naleznete informace o záměru Národního parku Jeseníky. Uvítáme vaše názory k tomuto významnému tématu.


NP Jeseníky je navržen tak, aby nezasahoval do obcí a umožnil současné turistické využívání území s cílem zlepšit praktickou péči o jedinečnou přírodu Hrubého Jeseníku. Dalším efektem zřízení národního parku by byla podpora ekonomiky a zaměstnanosti regionu Jeseníků.

 

Ministerstvo životního prostředí opakovaně potvrdilo, že při vzniku NP Jeseníky nedojde k vytvoření ochranného pásma okolo národního parku a nedojde k nárůstu byrokracie a omezení pro obce a obyvatele. Smyslem národního parku je změna způsobu hospodaření v území za účelem zlepšení péče o lesy a o vysokohorské bezlesí a dále zachování vzácných jesenických druhů rostlin a živočichů. Existence národního parku by navíc přispěla ke zlepšení kvality služeb pro veřejnost a turistiku a podpořila by ekonomický rozvoj regionu. To vše díky tomu, že národní park je prestižní institucí s významnými  finančními možnostmi a je komplexním správcem území, včetně výkonu lesního a mysliveckého hospodaření.

Oficiální stanovisko MŽP ČR k návrhu NPJ uvádí:

"Zastavěná území obcí se v národním parku neocitnou. Proto rozvoj obcí bude probíhat podle stejných pravidel jako doposud. Národní park nebude mít ochranné pásmo: tuto roli převezme stávající CHKO. Podmínky pro stavební, územní a další řízení zůstanou stejné jako v CHKO."