Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies. Více informacíSouhlasím
Příroda Hrubého Jeseníku: jedinečný a ohrožený klenot
Nacházíte se: Kamzíci v Jeseníkách

Během veřejné kampaně o možném vyhlášení NP Jeseníky se objevily informace o tom, že je vyvíjen tlak na totální likvidaci kamzíků v Jeseníkách a že právě toto  je jedním z cílů naší veřejné kampaně. Tyto informace nebyly pravdivé. Žádný takový požadavek není v dokumentech Společnosti přátel Jeseníků obsažen, naopak podporujeme zachování kamzíků v Jeseníkách.

Skutečností je, že dnes již neplatný Plán péče o CHKO Jeseníky z r. 2003 uváděl,         že „dlouhodobým cílem je úplné vyloučení kamzičí zvěře z oblasti“. Souvisí to s tím,         že kamzík byl v Jeseníkách uměle člověkem vysazen a v nedávné  minulosti byly početní stavy kamzíků extrémně vysoké (až 1000 ks), což mělo silně negativní vliv na území. V současnosti je situace jiná a představitelé Správy CHKO Jeseníky opakovaně na veřejných besedách v r. 2010 potvrdili,   že stavy kamzíků jsou na úrovni, kdy neškodí     a přítomnost kamzíků nepředstavuje v současné době zvláštní ekologický problém. V současnosti se ovšem ukazuje, že početní stavy kamzíků rychle rostou v důsledku absence přirozených predátorů. Opět tak může vzniknout problém s jejich přemnožením, což obecně souvisí s nadměrnými stavy spárkaté zvěře v Jeseníkách, které mají vážné dopady na obnovu horských lesů.

Oficiální stanovisko Ministerstva životního prostředí podrobněji vysvětluje problematiku kamzíků a potvrzuje, že ministerstvo neplánuje tzv. likvidaci kamzíků. Kamzíci mohou v oblasti žít i v případě, že bude vyhlášen NP Jeseníky. Co se týká nepůvodních druhů rostlin a živočichů, ochranné podmínky jsou dle zákona v CHKO a v NP úplně stejné. Důležité bude v plánu péče o NP Jeseníky nastavit v této věci jasná pravidla a početní stav kamzíků přijatelné pro místní ekosystémy.

Tisková zpráva MŽP ČR ze dne 24.09.2009 je k dispozici ZDE.

Také tisková zpráva MŽP ČR ze dne 4. 8. 2011 potvrzuje to, že ministerstvo ani CHKO nemají zájem na „vyhubení“ kamzíků v Jeseníkách.