Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies. Více informacíSouhlasím
Příroda Hrubého Jeseníku: jedinečný a ohrožený klenot
Zpět do kategorie: AKTUALITY

Nejcennější příroda v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jeseníky je ohrožena!
Zveřejňujeme tiskovou zprávu Společnosti přátel Jeseníků a Hnutí DUHA ze dne 18. 9. 2018 k závažné situaci v Jeseníkách. Nastal zlom v dosavadním vývoji kůrovcové kalamity, která se během letošního roku rozšířila i na území CHKO Jeseníky a zásahy proti kůrovci, včetně kácení a použití jedovatých látek, jsou povolovány Správou CHKO i v nejpřísněji chráněné Národní přírodní rezervaci (NPR) Rejvíz.

Rozhodnutí Správy o použití chemie na Rejvízu považujeme za nezákonné a v rozporu s judikaturou Nejvyššího správního soudu vydanou v jiném obdobném případě aplikace biocidů v takto chráněném území.

Správa CHKO Jeseníky vydala dne 5. 9. 2018 rozhodnutí, ve kterém sice zásahy v rozsahu požadovaným Lesy ČR nepovoluje na většině plochy rezervace, ovšem na významné části území kácení a použití pesticidů umožnila. Přitom mohla podle  zákona destruktivní zásahy zakázat. Rozhodnutí Správy vede k ničení vzácné přírody a je nesmyslné, protože povolené zásahy nezastaví šíření kůrovce v rezervaci ani v okolních lesích. Kůrovec má v blízkém okolí řadu ohnisek výskytu a už několik let se masivně rozmnožuje v hospodářských lesích mimo rezervaci.

Ekologické organizace, které jsou účastníky správního řízení, se proti rozhodnutí odvolají k Ministerstvu životního prostředí a požádají o neodkladnou nápravu. Správa CHKO totiž ve svém souhlasu vyloučila odkladný účinek odvolání, a tak Lesy ČR mohou zatím ve vzácné přírodě kácet a používat jedy. 
Ekologické organizace přitom Správu upozornily, že povolení k aplikaci jedovatých postřiků je nezákonné. Správa nemůže udělit výjimku ze zákazu použití toxických chemikálií bez důkladného posouzení možného dopadu na přírodu chráněnou nejen českým zákonem o ochraně přírody, ale soustavou Natura 2000 a tudíž evropskými směrnicemi. Vyhodnocení vlivu rozstřikovaných jedů však nebylo provedeno.

Dne 19. 9. 2018 jsme dopisem požádali ministra životního prostředí Richarda Brabce, aby situaci v Jeseníkách neodkladně řešil. O výsledcích budeme dále informovat.

Ondřej Bačík, předseda Společnosti přátel Jeseníků (SPJ), k tomu uvedl:

„Příroda Jeseníků je vážně ohrožena. Jen 7% plochy CHKO Jeseníky tvoří nejpřísněji chráněné území rezervací, a i tyto poslední ostrovy divočiny jsou nyní poškozovány používáním jedovatých látek a kácením stromů. Odpovědnost za to nese vedení Správy CHKO Jeseníky a my apelujeme na Ministerstvo životního prostředí, aby škodlivou činnost zakázalo a zajistilo v Jeseníkách fungující systém ochrany přírody.“ 

Fotodokumentaci poškozování NPR Rejvíz si můžete prohlédnout zde

Celé znění tiskové zprávy Společnosti přátel Jeseníků a Hnutí DUHA naleznete zde

Zprávu zveřejnila řada médií, např. Česká televize, Český rozhlas, Česká tisková kancelář, MF Dnes a další.

Televizní duel ze dne 18. 9. ve Studiu ČT24 mezi předsedou SPJ a vedoucím Správy CHKO je zde

Rozhlasový duel ze dne 19. 9. v Českém rozhlase Plus mezi předsedou SPJ a vedoucím Správy CHKO je zde

Vydařený článek ze dne 24. 9. zveřejněný na iDNES.CZ

Vydařený článek v MF Dnes (Olomoucký a Moravskoslezský kraj) ze dne 21. 9. 2018

Článek zveřejněný v deníku Právo dne 19. 9. 2018

Zprávu České tiskové kanceláře zveřejnil například zpravodajský server Ekolist