Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies. Více informacíSouhlasím
Příroda Hrubého Jeseníku: jedinečný a ohrožený klenot
Zpět do kategorie: AKTUALITY

Vlk, rys nebo kapitální jelen šestnácterák z muzejního sbírkového fondu přivítali zhruba stovku návštěvníků Divoké krásy Jeseníků. Vernisáž stejnojmenné výstavy se uskutečnila 24. listopadu od 17 hod. za velkého zájmu veřejnosti. V reprezentativních prostorách Výstavní síně šumperského muzea si účastníci akce prohlédli ukázky nejcennějších pokladů jesenické přírody a poctili je slavnostním přípitkem. Na vernisáž pak plynule navázala přednáška pana Ondřeje Bačíka, jednoho z autorů výstavy.   

Expozici tvoří sada zhruba osmdesáti jedinečných fotografií z dílny Ondřeje Bačíka a dále přírodniny z muzejního sbírkového fondu a z archivu Společnosti přátel Jeseníků, jež dokumentují jesenickou přírodu. Jde např. o vzorky hornin, rozsáhlou sbírku exponátů ptáků a savců žijících v Jeseníkách nebo o herbářové položky rostlin. Sada paroží jesenických jelenů ukazuje vývoj jejich růstu až do úctyhodné velikosti. Pozoruhodná je i vzácná sbírka map a publikací o Jeseníkách od padesátých let 20. století až do současnosti. Během výstavy bude promítán také film Divoké Jeseníky z cyklu České televize Krajinou domova a na třech monitorech pak unikátní videa ze života divokých zvířat zachycených prostřednictvím fotopastí Společnosti přátel Jeseníků.

Velkoformátové fotografie a průvodní texty představují evropskou výjimečnost přírody Jeseníků a rovněž její ohroženou a mizející krásu. Poodhalují málo známá místa hor, nevšední scenerie a překvapí návštěvníky zachovalostí místní přírody. Výstava má čtyři tematické části podle klenotů jesenické přírody: horská rašeliniště, přirozené horské lesy a pralesy a vysokohorská tundra (bezlesí). Doplňující závěrečná část informuje o vlivu člověka na přírodu Jeseníků.

Během výstavy bude probíhat doprovodný program pro děti od předškolního věku a komentované prohlídky. Zdarma jsou pro veřejnost k dispozici pěkné materiály o přírodě hor a k zakoupení rovněž fotografie z výstavy.

Ondřej Bačík k tomu uvedl: „Jsme moc rádi, že vernisáž přilákala tolik lidí. Je vidět, že téma našich hor veřejnost zajímá. Příroda Jeseníků je zkrátka výjimečná a zaslouží si naši pozornost a také lepší péči.“

Výstava potrvá do 2. března 2017.

Akci organizují:
Společnost přátel Jeseníků, z.s.:  www.npjeseniky.info/uvod/
Kontakt: Ondřej Bačík, předseda. Mobil: 604 631 563, obacik@npjeseniky.info

Vlastivědné muzeum Šumperk:   www.muzeum-sumperk.cz
Kontakt: Magda Zmrhalová, botanička, 583363077, magda.zmrhalova@seznam.cz
               Milan Dvořák, zoolog, 583363089, milan.dvorak@seznam.cz


TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

PLAKÁT K VÝSTAVĚ KE STAŽENÍ

FOTOGALERIE Z VERNISÁŽE VÝSTAVY:

Autorem fotek je paní Michaela Stuchlá a pan Stanislav Svoboda