Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies. Více informacíSouhlasím
Příroda Hrubého Jeseníku: jedinečný a ohrožený klenot
Zpět do kategorie: AKTUALITY

Destrukci přírodní rezervace Suchý vrch umožnila na konci června 2019 Správa CHKO Jeseníky vydáním výjimky na činnosti, které zákon o ochraně přírody zakazuje: na kácení stromů a na použití jedovaté chemie na 87% plochy rezervace. Po naší žádosti ze dne 17. 7. 2019 nařídilo Ministerstvo životního prostředí Ostrava dne 25. 7. předběžné opatření, kterým zakázalo provádění asanace kůrovcem napadených stromů v rezervaci.  Ovšem pouze na dobu do 2. 8. 2019, kdy na základě kontroly provedené na místě MŽP Ostrava opět umožnilo ničení přírodní rezervace. Kontrola ovšem nevyhodnotila situaci na místě komplexně a v souvislostech. Proto se nyní obracíme otevřeným dopisem na ministra životního prostředí Richarda Brabce s žádostí, aby ministerstvo zajistilo objektivní vyhodnocení situace a zastavil nejen ničení PR Suchý vrch, ale i NPR Rejvíz.

Ničení rezervace Suchý vrch má od 2. srpna masivní charakter a pokáceny již byly zřejmě tisíce stromů, všechny jsou odkorněny a často i odvětveny. Vzácná příroda v rezervaci se proměňuje v lesní hřbitov a skládku inertní kulatiny, ačkoliv jde o jediný ostrov divoké přírody v okolí. Vývoj situace na místě přitom potvrzuje, že se rezervace ničí zcela zbytečně! V hospodářských lesích pod rezervaci na východním, severním a západním svahu hory v r. 2018 a letos dochází k vytváření rozsáhlých holin, protože kůrovec byl a je masivně rozšířen také v okolí rezervace. Výsledkem je situace, na kterou dlouhodobě upozorňujeme: zásahy v rezervaci nezastaví kůrovce v okolí a hospodářské lesy kolem rezervace bohužel jsou a budou vytěženy se vznikem velkých holin pod rezervací. A zároveň s tím je zbytečně ničena i jediná rezervace a 1. zóna CHKO v širokém okolí a až 200 let staré přírodě blízké horské lesy.

Odpovědnost za ničení vzácné přírody má Správa CHKO Jeseníky, která dlouhodobě nehájí zájmy ochrany přírody a uděluje jednu výjimku ze zákona za druhou.

A zatímco na zbytečné ničení přírodní rezervace je kapacit dostatek, tak v širším okolí rezervace lesníci bohužel situaci často nezvládají a například v navazujícím údolí a na masivu Medvědího vrchu, v oblasti Sokolích a Medvědích skal je řada ohnisek kůrovce s již rezavými stromy a v jejich okolí se nyní kůrovec šíří dál. 

CELÉ ZNĚNÍ DOPISU MINISTRU ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ JE ZDE

FOTOGALERIE NIČENÍ REZERVACE SUCHÝ VRCH - LESNÍ HŘBITOV CHKO JE ZDE