Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies. Více informacíSouhlasím
Příroda Hrubého Jeseníku: jedinečný a ohrožený klenot
Zpět do kategorie: AKTUALITY

Česká televize natočila zajímavý dokument o ničení i o naději horských lesů v Jeseníkách. Masivní těžby a holiny v souvislosti s kůrovcovou kalamitou ohrožují další osud Jeseníků. Dokument ČT přináší nevšední záběry, názory všech stran, odhaluje příčiny a hledá i řešení katastrofy. Společnost přátel Jeseníků na začátku a v závěru filmu hodnotí situaci na území CHKO Jeseníky. Vyjádření Správy CHKO bohužel opět vypovídá o slabém přístupu k ochraně přírody.

Dokument Kalamita stejnosti o destrukci i o naději při záchraně horských lesů Jeseníků

Společnost přátel Jeseníků aktivně a dlouhodobě vyjednává o dalším osudu našich hor. Společně s Hnutím Duha jsme iniciovali jednání s vedením Správy CHKO Jeseníky už dne 26. 6. 2018 v Brně a nyní dne 1. 11. 2018 přímo v terénu (viz fotky). Celý den jsme procházeli konkrétní lokality v oblasti Rejvízu a Medvědí hornatiny, kde už probíhají intenzivní destruktivní zásahy a někde i plošné odlesňování hor v důsledku kůrovcové kalamity. A to přesto, že jsou zde také přírodní rezervace a 1. a 2. zóny vzácné přírody chráněné zákonem. Jsme bohužel svědky toho, že Správa CHKO zatím bohužel nehájí dostatečně zájmy ochrany přírody a uděluje výjimky na destruktivní postupy zakázané zákonem. Na místě jsme  diskutovali situaci, vzájemné postoje a možnosti řešení. Díky našemu vytrvalému úsilí Správa CHKO a Agentura ochrany přírody a krajiny v Praze konečně zpracovávají strategii pro ochranu přírody v 1. a 2. zónách CHKO, která by měla zajistit opatření a postupy pro další řešení kůrovcových těžeb a zabránit další destrukci. Je ale otázka, nakolik kvalitně bude strategie zpracována. Budeme ji připomínkovat a budeme vás informovat o dalším vývoji.

Chráníme horské lesy a přírodu Jeseníků před destrukcí. Brzy zde zveřejníme i záznam z jednání.