Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies. Více informacíSouhlasím
Příroda Hrubého Jeseníku: jedinečný a ohrožený klenot
Zpět do kategorie: AKTUALITY

Nové vítězství pro vzácnou přírodu Jeseníků! Ministerstvo životního prostředí na základě našeho odvolání zrušilo další špatné rozhodnutí Správy CHKO Jeseníky. Tentokrát jsme zachránili 4 207 hektarů (!) přírody na území 2.zóny CHKO Jeseníky, konkrétně v oblasti Medvědí hornatiny v okolí osady Vidly a Vrbna pod Pradědem.

V říjnu 2019 zde Správa CHKO povolila intenzivní těžby kůrovcem napadených stromů až do 31. 12. 2021. Nyní proběhne nové projednání celé věci a bude potřeba nastavit nová pravidla. Žadatelem o vydání výjimky na provedení intenzivních těžeb bylo
Biskupství ostravsko-opavské, odbor Biskupské lesy, prostřednictvím Lesní správy Vrbno pod Pradědem.

Správa CHKO povolení výjimky odůvodnila tím, že zájem na intenzivních těžbách převažuje nad zájmem ochrany vzácné přírody Jeseníků! To ale ničím nedoložila a vyhodnocení této klíčové věci provedla jen povrchně a neobjektivně. Ministerstvo proto rozhodnutí Správy zrušilo. Chybně nastavená výjimka ale mezitím v praxi platila a umožnila masivní ničivé těžby v oblasti Suchého a Medvědího vrchu a vznik rozsáhlých holin (viz fotografie, zdroj: Kameraman hor).

Tento případ opět potvrzuje to, že vedení Správy CHKO Jeseníky je velmi vstřícné k těžařům a dlouhodobě nezvládá řešení ochrany místní přírody. Za ničení horských lesů má plnou odpovědnost. Ministerstvo zatím celkově přezkoumalo 8 našich odvolání a v 7 případech nám dalo za pravdu.
Společnost přátel Jeseníků – chráníme horské lesy Jeseníků