3. červen 2015, ČRo - olomouc.cz Jeseničtí ochranáři přírody střeží hnízda vzácných sokolů stěhovavých. Na pohyb v hnízdech dohlížejí fyzicky a využívají také fotopasti. Sokoli se do Jeseníků pomalu vracejí - zpravidla si vybírají stále stejná místa - v posledních letech v pohoří hnízdí asi desítka párů.
Ne všem párům se vždy podaří vyvést mladé. To se týká i letošního roku."Těch důvodů je spousta," podotýká ornitolog ze Správy CHKO Jeseníky Petr Šaj, podle nějž může být na vině počasí i predátoři - třeba výr nebo kuna.Vzácní sokoli stěhovaví letos v Jeseníkách vyvedli o třetinu méně mláďat než loni. Napovědět více o tom, co se vlastně stalo, pomáhají ochranářům fotopasti rozmístěné u některých hnízd."Vidíme tady zbytky nějaké potravy, trus, pravděpodobně kuny," říká Šaj, když prohlíží záběry jedné fotopasti, na nichž jsou vidět také rozbité skořápky.
Zařízení mají kryt v barvě dřeva, aby co nejlépe splynula s okolím, a spouští se vždy, když zaznamenají nějaký pohyb. Za měsíc podle Šaje získají ochranáři stovky až tisíce záběrů. Fotopast může odhalit také zloděje, kteří by si chtěli sokolí mláďata odnést. Podle Šaje však o tyto ptáky mezi pytláky zase takový zájem není.
"V dnešní době, kdy je tenhle druh možno velice dobře rozmnožovat i v zajetí, poptávka klesá, co je ale asi nedůležitější, tak pro takzvané osvěžení krve, ozdravění chovu je pro chovatele těchto ptáků zajímavý ten pták z té divoké přírody," poznamenává Šaj.
Kromě fotopastí dohlíží ochranáři na klid sokolů i fyzicky. "Jakmile zjistíme, že je někde hnízdo, kde hrozí kontakt s nějakým náhodným turistou, tak potom se snažíme, aby tam fyzicky opravdu někdo byl - hlídá to hnízdo, informuje toho člověka: prosím vás dál už třeba nechoďte. Takže dá se tam klidně prosedět i celý den, když tam nějací lidé jsou" dodává další pracovník Správy CHKO Jeseníky Michal Ulrych.