Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies. Více informacíSouhlasím
Příroda Hrubého Jeseníku: jedinečný a ohrožený klenot
Zpět do kategorie: AKTUALITY

Po mnoha letech čekání se také vzácná horská příroda Jeseníků dočkala prvního speciálního projektu financovaného z prostředků EU. V rámci Operačního programu Životní prostředí byl schválen a již zahájen projekt v hodnotě téměř 25 mil. Kč, který zásadně pomůže podpořit zachování vzácných druhů a biotopů v Národní přírodní rezervaci Praděd.

Společnost přátel Jeseníků již mnoho let upozorňuje na to, že ochrana přírody v CHKO Jeseníky je silně  podfinancovaná a nutně potřebuje velké a efektivní projekty na záchranu    a zachování přírodního bohatství. Zatímco v národních parcích v uplynulých letech připravili desítky projektů na zlepšení péče o přírodu za stovky milionů korun, ochrana přírody v CHKO Jeseníky se dočkala teprve nyní prvního podobného projektu. Kvalita místní přírody má přitom parametry srovnatelné s národními parky, realizace velkých projektů pro řešení ekologických problémů zde ovšem dlouhodobě vázne.

Společnost přátel Jeseníků proto vítá zahájení prvního podobného projektu ze strany Správy CHKO Jeseníky a věří, že další podobně významné projekty budou brzy ze strany orgánu ochrany přírody následovat.

Základní informace k projektu:
Název:  Podpora managementového plánování a biodiverzity horských biotopů v oblasti Pradědu
Doba realizace: 2016 - 2023
Finanční objem:  cca 25 mil. Kč
Hlavní cíle a zaměření: podpora biodiverzity v Národní přírodní rezervaci Praděd a zlepšení komunikace s veřejností

Podrobné informace naleznete v aktuálním čísle časopisu Ochrana přírody

nebo si jej můžete stáhnout v PDF formátu.