Nikoliv na Šumavě, ale v Jeseníkách se odehrává kůrovcová kalamita apokalyptických rozměrů. Situace je velmi vážná. Během loňského roku bylo v Nízkém Jeseníku vytěženo více stromů, než v Národním parku Šumava za 5 let kůrovcové kalamity. A letos pohroma v Jeseníkách dál graduje! Výsledkem je ekologická katastrofa, obrovské plochy holin místo lesů a zničená krajina, která se bude jen těžce vzpamatovávat. Proč situace dospěla až do největší kůrovcové kalamity v historii? Vždyť jde o hospodářské lesy, kde (na rozdíl od národního parku) nikdo a nic neomezuje lesníky v těžbě a v likvidaci kůrovce. Přitom dle lesního zákona má vlastník lesa povinnost předcházet a zabránit těmto situacím…
Pokud lesníci kalamitu nezastaví a tato pohroma se dostane i na území Chráněné krajinné oblasti Jeseníky, bude to skutečná katastrofa, která povede k vážnému vyhrocení situace. Na jednáních dne 21. 9. a 5. 10. 2017 jsme Ministerstvo životního prostředí ČR informovali o vážné situaci a požádali o řešení. Náměstek ministra Ing. Vladimír Dolejský nám v této věci písemně odpověděl dne 12. 10. 2017 mimo jiné toto:
„Na jednání se diskutovalo i o kůrovcové kalamitě probíhající v současnosti v Nízkém Jeseníku. Správa CHKO Jeseníky bude v rámci svých zákonných možností apelovat na lesní hospodáře, aby bylo postupováno podle lesního zákona, s cílem pokusit se předejít rozšíření kůrovcové kalamity i na území CHKO Jeseníky.“
Již v létě 2017 vstoupila kůrovcová kalamita okrajově na dvou místech do lesů CHKO. Rok 2018 bude tedy klíčový pro další vývoj a věříme, že Správa CHKO bude v této věci aktivně konat. Vždyť další osud jesenických lesů je v sázce.
Nedávno natočené video (ZDROJ: Jakub Schramm, Bruntál) s leteckými záběry dvou místních občanů ukazuje děsivý rozsah tragédie lesů v okolí Bruntálu:
https://youtu.be/Z3gm2D-iYS0