Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies. Více informacíSouhlasím
Příroda Hrubého Jeseníku: jedinečný a ohrožený klenot
Zpět do kategorie: AKTUALITY

SOS Jeseníky! Kůrovcová kalamita, resp. její nešťastné řešení formou obrovských holin a nezvládnutí včasné asanace kůrovcových stromů, se stává ekologickou katastrofou obřích rozměrů. Na řadě míst již vstupuje do chráněného území CHKO Jeseníky a začíná ohrožovat nejcennější území, včetně Národní přírodní rezervace Rejvíz. Ta patří mezi klenoty moravské přírody a je největším rašeliništěm na Moravě. Přitom na hranci CHKO stojí spousta neasanovaných kůrovcových stromů...! Žádáme zodpovědné orgány - zejména Ministerstvo zemědělství ČR, Ministerstvo životního prostředí ČR, Lesy ČR s.p. a Správu CHKO Jeseníky, aby neodkladně konaly a zabránily vážným ekologickým škodám v CHKO Jeseníky.

K tématu byla aktuálně zveřejněna řada zajímavých článků a reportáží, například:

Hospodářské noviny (vč. fotogalerie) ze dne 10. 5. 2018:
Lesní hřbitov Jeseníky: lesníci v boji s kůrovcem zaspali. Takovou kalamitu Česko nezažilo od dob Marie Terezie

Týdeník Respekt ze dne 30. 4. 2018:
Kam zmizely naše lesy? Jak se poučit z kalamity v Jeseníkách, kde stromy mizí po hektarech
FOTOGALERIE K ČLÁNKU

REPORTÁŽ ČESKÉ TELEVIZE ZE DNE 26. 4. 2018


Dne 11. 5. 2018 ministr zemědělství odvolal generálního ředitele Lesů ČR. Nicméně je potřeba říci, že problematika je mnohem širší a týká se nutnosti okamžité změny zákonů, vyhlášek a hlavně zavedení efektivních opatření při řešení kalamity v praxi.
Reportáž České televize ze dne 11. 5. 2018    

Reportáž Aktuálně.cz: kvůli kůrovci padají hlavy    

Společnost přátel Jeseníků se připojuje k výzvě „Zachraňme lesy“, kterou organizuje Hnutí DUHA. Výzva „Zachraňme lesy“ žádá vládu ČR, Poslaneckou sněmovnu ČR a státní podnik Lesy ČR, aby k záchraně českých lesů neprodleně podnikli konkrétní kroky. 
Nelze dál nečinně přihlížet, připojme se společně k výzvě "Zachraňme lesy"     
A šiřme informace dál!