Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies. Více informacíSouhlasím
Příroda Hrubého Jeseníku: jedinečný a ohrožený klenot
Zpět do kategorie: AKTUALITY

472 lidí ve čtvrtek 9. 11. 2017 ve 20.30 hod. do posledního místa zaplnilo sál Univerzitního kina Scala na speciální projekci Národní parky USA. Zázraky tamní přírody doplnila na závěr také Divoká krása Jeseníků...

"Po vyprodané pražské Lucerně následuje stejný úspěch i v brněnské Scale, kterou mám osobně moc rád. Je to pro mě velká čest tady přednášet. Brněnské publikum bylo naprosto skvělé a společně jsme vytvořili báječnou atmosféru. Díky všem a těším se na další setkání, třeba na téma Jeseníky," shrnul své pocity Ondřej Bačík, autor přednášky a předseda Společnosti přátel Jeseníků.

Ústředním tématem přednášky byla severoamerická divočina      a setkání s divokými zvířaty. Množství místopisných informací a faktů doplnily vlastní zážitky z originálních výprav a také špetka indiánské filosofie založená na respektu k divoké přírodě a hledání harmonie s okolním světem. Během přednášky diváci prožili extrémně vlhké klima pobřeží Tichého oceánu, poznali deštné pralesy s tisíc let starými stromy, příběh slavné erupce sopky St. Helens, dále dechberoucí Kráterové jezero nebo přírodní zázraky v Yellowstone a ve Skalistých horách. Prostor byl věnován historii i současnosti slavných prérijních Indiánů, včetně velké taneční slavnosti Pow-Wow v Montaně.

Závěr ovšem patřil Divoké kráse Jeseníků, jakožto připomínce toho, že nejen ve vzdálených zemích, ale také u nás máme přírodní klenoty, na něž můžeme být hrdi. Právě Jeseníky mají stále tak výjimečnou přírodu, že si zaslouží v její centrální, neobydlené oblasti vyhlášení národního parku. Tím by se začlenily do výjimečné rodiny světově obdivovaných území, jejichž tradici započal právě národní park Yellowstone v Americe.

FOTOGRAFIE Z PŘEDNÁŠKY KE SHLÉDNUTÍ ZDE