Začátkem prosince ekologové varovali před rizikem plošné destrukce vzácné přírody v CHKO Jeseníky, na území přísně chráněné 2. zóny. O pouhých několik měsíců později se varování naplňují. Rozsáhlá a turisticky oblíbená oblast horských lesů od Drakova přes Starou horu, Koberštejn, Přední Jestřábí až po hranici rezervace Rejvíz je doslova drcena motorovými pilami a těžkou technikou a na místě vznikly obří holiny. To mimo jiné prohloubí vážnou situaci se suchem, protože odlesněné svahy nezadrží vodu a změní se v jakousi polopoušť. Záběry z dronu odhalily masivní rozsah ničení lesních porostů. Jejich vlastníkem jsou Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o.
Poškozování chráněného území od Drakova až po Rejvíz umožnila Správa CHKO Jeseníky, když zde koncem roku 2019 formou výjimky vlastníkovi povolila to, co zákon o ochraně přírody zakazuje. Jedná se o výjimku na použití tzv. intenzivních technologií, které v praxi znamenají rozsáhlé těžby a holoseče s využitím těžké techniky a odvoz dřeva. Společnost přátel Jeseníků, z.s. proti této výjimce podala v prosinci 2019 odvolání, které nyní posuzuje Ministerstvo životního prostředí v Ostravě. Ekologové nyní Ministerstvo žádají, aby špatné rozhodnutí Správy CHKO co nejdříve zrušilo a aby zajistilo odpovídající ochranu tohoto území.
Společnost přátel Jeseníků a Hnutí DUHA Jeseníky dnes podaly podnět na Správu CHKO na přezkoumání situace. Nedodržení pravidel zákona a podmínek stanovených ve výjimce by bylo hrubým porušením zákona o ochraně přírody a krajiny a vyžadovalo by odpovídající reakci.
Celá situace potvrzuje nezodpovědný přístup vedení Správy CHKO Jeseníky, které doposud závažnost kůrovcové kalamity zlehčovalo a ve 2. polovině roku 2019 vydalo sérii devíti výjimek umožňující holoseče, kácení a odkorňování stromů na více než 13 000 hektarech přísně chráněné přírody v 1. a 2. zónách. Ekologové se odvolali proti 7 z nich a v 6 případech už MŽP Ostrava vydalo rozhodnutí, ve kterém výjimky zrušilo. MŽP Ostrava nyní posuzuje poslední spornou výjimku, která se týká právě dotčené oblasti ve vlastnictví Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o.
Destrukce horských lesů v oblasti od Drakova až po Rejvíz je varovným příkladem toho, jak v blízké době plošně dopadne vzácná příroda Jeseníků, pokud vedení Správy CHKO nezmění svůj dosavadní vstřícný přístup k těžařům. Oblast od Drakova až po Rejvíz je také ukázkou toho, jak lesníci kůrovcovou kalamitu nezvládají. Bohužel se zde proti kůrovci nezasahovalo včas a na konci roku 2019 zde bylo velké množství uschlých, vylítnutých a rezavých stromů. Místo včasné asanace malých kůrovcových ohnisek pak motorové pily a harvestory pozdě odlesňují celé horské svahy s rezatými smrky a vytváří velké holiny a erozní rýhy. A Správa CHKO v tom lesníky podporuje tím, že jim vydává výjimky na plošné ničení hor se stanovením slabých podmínek, které navíc v praxi nejsou ani dodržovány a Správa jejich plnění evidentně ani nekontroluje. Stále dokola se tedy opakuje stejná chyba. Kombinace špatného přístupu Správy CHKO a pozdních zásahů ze strany lesníků má pak pro vzácnou přírodu Jeseníků fatální následky. Tímto způsobem se problém kůrovce nikdy nevyřeší a povede k plošné destrukci jedinečné moravské horské přírody.
Zdroj záběrů z dronu: Kameraman hor. Záběry byly věnovány Společnosti přátel Jeseníků, z.s. k libovolnému použití pro účely ochrany přírody Jeseníků. Archiv: Společnost přátel Jeseníků
Ondřej Bačík, předseda Společnosti přátel Jeseníků, k tomu uvedl:
„Čas nám dal za pravdu. Většina výjimek vydaných Správou CHKO byla ministerstvem zrušena. Poslední oblastí, kde se čeká na rozhodnutí ministerstva, je právě území od Drakova po Rejvíz. Tady za několik měsíců lesníci vytěžili velkou část horských lesů a vytvořili obří holiny. Navíc přitom podle zjištění nerespektovali zákon nebo podmínky udělené ve výjimce a způsobili tak velké ekologické škody. Situace je varovným příkladem toho, jak v blízké době plošně dopadne chráněná příroda Jeseníků, pokud vedení Správy CHKO nezmění svůj dosavadní vstřícný přístup k těžařům.
Apelujeme na Ministerstvo životního prostředí, aby co nejdříve zrušilo špatné rozhodnutí Správy pro oblast od Rakova po Rejvíz a zajistilo v Jeseníkách fungující systém ochrany přírody. Žádáme, aby 10% plochy CHKO Jeseníky bylo vyčleněno pro divokou přírodu bez vlivu člověka a na dalších 20% území aby se kácení stromů omezilo v souladu se zákonem o ochraně přírody."