Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies. Více informacíSouhlasím
Příroda Hrubého Jeseníku: jedinečný a ohrožený klenot
Zpět do kategorie: AKTUALITY

Lesy Jeseníků postihla katastrofa obřích rozměrů, která v historii ČR nemá srovnání. Od Šternberka přes Rýmařov a Bruntál až po Zlaté Hory a Krnov plošně odumírají lesy a místo nich jsou velké holiny, často bez života. A pohroma rychle postupuje do nitra hor a na několika místech už vstupuje do centrální části Jeseníků na území Chráněné krajinné oblasti Jeseníky (CHKO). Nemůžeme dopustit, aby se tato katastrofa za rok nebo za dva odehrála i uvnitř CHKO v nejcennějších lokalitách s mnoha vzácnými druhy živočichů a rostlin! Kromě Jeseníků je ohrožena řada dalších oblastí v ČR.

Společnost přátel Jeseníků se připojuje k výzvě „Zachraňme lesy“, kterou organizuje Hnutí DUHA. Výzva „Zachraňme lesy“ žádá vládu ČR, Poslaneckou sněmovnu ČR a státní podnik Lesy ČR, aby k záchraně českých lesů neprodleně podnikli konkrétní kroky. Příčinou katastrofy je hospodářství založené na pěstování nepřirozených smrkových lesů, které nejsou schopny odolat změně klimatu, většímu suchu a kůrovci. Příčinou jsou zejména zastaralé zákony a vyhlášky, nekvalitní certifikace lesů, složitá politika zadávání zakázek u Lesů ČR a mimo jiné i to, že nejsou plněny závazky k adaptaci lesů vyplývající z přijatého Národního lesnického programu.

Nelze dál nečinně přihlížet, připojme se společně k výzvě "Zachraňme lesy"     A šiřme informace dál!

Jeseníky jsou dějištěm masivních kalamitních těžeb. Výsledkem jsou tisíce hektarů holin a alarmující dopady na životní prostředí a na funkce krajiny.   Na odlesněných horských svazích hrozí eroze a rychlý odtok vody do údolí. Ztráta vody v horské krajině může vést k zásadním škodám a roztočit spirálu dalších vážných změn, vč. zásadní komplikace obnovy lesa a usychání sazenic    a zmlazení. To je možné už na některých místech pozorovat.

Dle údajů LČR se jen v r. 2016 vytěžilo na 4 lesních správách LČR v dotčené oblasti (Albrechtice, Bruntál, Vítkov, Šternberk) téměř 1,7 mil.m3 dřeva. Uvádí se přitom, že 1 m3 (kubík) dřeva lze přirovnat k jednomu průměrnému stromu v hospodářském lese. A za 4 roky kalamity (2014 - 2017) zde bylo vytěženo neuvěřitelných cca 5 mil.m3 dřeva... Pro srovnání, za 5 let trvání kůrovcové kalamity na Šumavě (2008 - 2012) dosáhlo celkové množství kůrovcových těžeb v Národním parku Šumava objemu cca 1,1 mil.m3. Za jediný rok je tedy objem těžeb v Jeseníkách výrazně vyšší než na Šumavě za celou dobu kalamity.

Lesy v předhůří Hrubého Jeseníku už bohužel asi nic nezachrání, ale je nutné zabránit této katastrofě na území Chráněné krajinné oblasti Jeseníky! Žádáme Ministerstvo zemědělství, Ministerstvo životního prostředí, Lesy ČR, s.p. i Správu CHKO Jeseníky, aby zabránili rozšíření této pohromy do horských lesů na území CHKO. Intenzivní těžby, plošný odvoz dřevní hmoty, holiny na strmých svazích   a eroze by měly katastrofální dopady na přírodu v CHKO  a vedlo by to k vyhrocení situace v Jeseníkách. 

Věříme, že se ve spolupráci všech institucí podaří zabránit nejhoršímu a přijmou se konkrétní účinná systémová opatření.

Více informací k situaci v Jeseníkách, vč. podrobných statistik, srovnání a prezentací naleznete ZDE

FOTOGALERIE s aktuálními příklady zničených míst v Jeseníkách

VIDEA S LETECKÝMI ZÁBĚRY plošné destrukce horské krajiny Jeseníků

Tisková zpráva Hnutí DUHA

Komplexní článek k tématu ze dne 9. 4. 2018 v Hospodářských novinách:
Kůrovcová kalamita je nejhorší za několik století. Lesy ČR ji podle inspekce podcenily
a stát jen na Moravě přišel o půldruhé miliardy