Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies. Více informacíSouhlasím
Příroda Hrubého Jeseníku: jedinečný a ohrožený klenot
Zpět do kategorie: AKTUALITY

Přestože je v Jeseníkách již 4 roky největší kůrovcová kalamita v historii a lesníci ji nezvládají, probíhají loni i letos intenzivní těžby v přirozených horských bučinách uvnitř Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Hlavní problém je ale ten, že i přes několikaletý apel zástupců ekologických organizací a odborníků, Správa CHKO povoluje plošné těžby (pasečný způsob hospodaření) v chráněných horských bučinách v Evropsky významné lokalitě (EVL) Keprník. Vzhledem k nefunkčnosti Správy CHKO jsme na to upozornili v reportáži v České televizi. Přístup vedení Správy CHKO považujeme za vážné selhání a vystoupení ředitele Správy Michala Servuse v ČTV dne 26. 6. doslova za fiasko:

„V těchto lokalitách, které nejsou rezervacemi, se vždycky hospodařilo pilou a sekerou. A pokud nebude společenská objednávka, že všechny lesy budou chráněny před lesnickou činností, do té doby nemáme nástroje, jak to změnit,“ zmínil ředitel Správy CHKO Jeseníky Michal Servus. Toto je velká demagogie v přímém přenosu, kterou na jednáních slyšíme už několik let.

Odkaz na TV reportáž v ČTV
"Kůrovec plení tamní smrky. V Jeseníkách přesto povolili plošné kácení buků, ochránci zuří"


Fotogalerie s konkrétními příklady poškozování chráněných bučin v EVL Keprník je zde: