Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies. Více informacíSouhlasím
Příroda Hrubého Jeseníku: jedinečný a ohrožený klenot
Zpět do kategorie: AKTUALITY

Jelení říje je v Jeseníkách v plném proudu. Časně ráno nebo za soumraku máme při výpravách po horách možnost slyšet mohutné troubení, které v člověku vyvolává zvláštní pocit. Obdiv, respekt, zvědavost, návrat ke kořenům naší přírodní minulosti.

Královská zvěř, jak se jelenům rovněž říká, prožívá právě v měsíci říjnu událost, která patří k zázrakům naší přírody. Jelení býci se troubením snaží přilákat laně a zároveň ukazují svou sílu a oznamují, že jsou připraveni k souboji se svými soky. Ze soubojů vítězný jelen pak má možnost spářením s říjnými laněmi založit novou generaci. Na jaře se pak v horách rodí kouzelná mláďata, koloušci.

V rámci našeho projektu „Monitorování života v jesenické divočině“ se nám podařilo zachytit ukázku z tohoto důležitého období v životě divokých zvířat. Černobílá videa obsahují i troubení jeleních býků!

https://www.facebook.com/SpolecnostPratelJeseniku/videos/635554140172406/

Další naše originální video ukazuje „Jak roste malý koloušek v jesenické divočině“:

https://www.facebook.com/SpolecnostPratelJeseniku/videos/723126127881345/

V divoké přírodě jsou bohužel stále vzácnější opravdu statní, velcí jeleni (dvanácterák, čtrnácterák apod.). Většina jelenů jsou mladí a málo zkušení jedinci. Přirozená sociální a věková struktura jelení zvěře je tak bohužel narušena. Nejsilnější námi zdokumentovaný jelen je čtrnácterák.