Vzácné záběry pořízené SPJ zachycují mladého orla skalního lovícího v CHKO Jeseníky. Bílé skvrny na letkách a na ocase jsou charakteristické pro mladé jedince do 4 let věku. V dospělosti jim pak mizí.
V roce 2013 bylo v Nízkém Jeseníku ve Vojenském újezdu Libavá potvrzeno úspěšné hnízdění orlů jako první v ČR po dlouhé době. Nyní je doložen stálý výskyt jedince přímo na území CHKO. V roce 2016 se SPJ podařilo v oblasti CHKO Jeseníky zdokumentovat jiného velmi vzácného predátora: rysa ostrovida, největší kočkovitou šelmu Evropy. Tato zjištění potvrzují zachovalost přírody Jeseníků a velký potenciál tohoto území pro existenci divoké přírody. Pro úspěšné přežití orlů v Jeseníkách je ovšem potřeba vytvořit vhodné podmínky, zejména zajistit klidové oblasti bez rušivého vlivu člověka (intenzivní lesní hospodaření, nízké přelety letadel, nevhodný rozvoj turismu a výstavby v cenných lokalitách apod.) a zabránit pytláctví. V ČR jsou právě nelegální lov, kladení otrávených návnad a také úrazy na elektrickém vedení nejčastější příčinou uhynutí orlů. Další osud králů nebes u nás je tak silně ohrožen.
Orel skalní je společně s orlem mořským největší dravec žijící v ČR. V rozpětí křídel měří až 220 cm při hmotnosti až 6,6 kg. Má velice dobrý zrak a při hledání potravy se často vznáší vysoko na nebi. Při letu střemhlav dosahuje rychlosti až 300 km/h. Má velmi pestrý jídelníček: od myší a žab, přes ježky, kuny, zajíce, středně velké ptáky až po lišky, případně i větší spárkatou zvěř.
Orel skalní je velmi vzácný, kriticky ohrožený druh. Na území ČR byl vyhuben, v posledních letech se vrací. Velkou zásluhu má na tom projekt „Návrat orla skalního do České republiky“, který realizuje ZO ČSOP Nový Jičín, Záchranná stanice a CEV Bartošovice.
Informaci o výskytu orla skalního převzala řada médií. Pěkné články byly publikovány v MF Dnes,
dále na iDNES,
v Šumperském deníku,
zprávu vysílal Český rozhlas, zájem projevila i média v Polsku.