Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies. Více informacíSouhlasím
Příroda Hrubého Jeseníku: jedinečný a ohrožený klenot
Zpět do kategorie: AKTUALITY

Nejen Česká republika slaví letos významné kulaté výročí, ale i naše pralesy mají své důležité jubileum. 

V roce 1838 se rozhodl majitel novohradského panství Jiří František August de Langueval-Buquoy, že jádrové území dnešního Žofínského pralesa zachová „jako památník dob dávno minulých názornému požitku pravých přátel přírody“. Jednalo se o první vědomou ochranu pralesovitého porostu na našem území a o čtvrtou lokalitu v Evropě. V roce 1858 se začala psát vědomá ochrana dalšího významného ostrova divoké přírody, Boubínského pralesa na Šumavě (na ploše 144 hektarů).

Rok 2018 je tedy vyhlášen rokem českých pralesů! V rámci tohoto výročí se koná řada akcí, zejména exkurze do některých vybraných pralesních lokalit. Přehled exkurzí vč. registračního formuláře a dalších podrobnosti naleznete ZDE


Přestože v Jeseníkách jsou jedny z nejrozsáhlejších oblastí přirozených lesů v ČR, žádná z organizovaných exkurzí se bohužel netýká místních skvostů divočiny. V Jeseníkách se s ochranou přirozených horských lesů začalo později. V r. 1903 rozhodl tehdejší majitel  Jan II z Lichtenštejna o oficiální ochraně pralesovitých horských smrčin ve vrcholových partiích Keprníku a Vozky. 

Tzv. Lichtenštejnský prales se tak stal nejstarší přírodní rezervací na Moravě a měl rozlohu 172 ha. Dnes je součástí Národní přírodní rezervace  Šerák-Keprník o celkové rozloze      1 174 ha.

U příležitosti roku českých pralesů byl odborem ekologie krajiny VÚKOZ, v. v. i. vydán speciální kalendář, který si můžete stáhnout ZDE. 

Další podrobné a zajímavé informace na téma přirozené lesy u nás naleznete v Databance přirozených lesů ČR
Stránky jsou spravovány odborem ekologie lesa Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i. 


Zdroj fotografií jesenických pralesů : archiv Společnosti přátel Jeseníků