Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies. Více informacíSouhlasím
Příroda Hrubého Jeseníku: jedinečný a ohrožený klenot
Zpět do kategorie: AKTUALITY

Ministerstvo životního prostředí začátkem listopadu letos již podruhé zrušilo chybné rozhodnutí Správy CHKO Jeseníky, které umožňovalo ničivé zásahy na zhruba 50 hektarech území jedné z nejcennějších rezervací v ČR. Správa CHKO má třetí pokus napravit své chyby.

Případ kůrovcové kalamity v oblasti Rejvízu odhaluje těžkopádný a chybný přístup Správy CHKO k ochraně vzácné přírody. V září 2018 Správa vydala rozhodnutí,ve kterém na významné části území rezervace umožnila kácení a dokonce i použití jedovatých pesticidů. Rozhodnutí bylo hazardem pro přírodu v tak vzácném území, přitom už tehdy mohla Správa podle zákona o ochraně přírody destruktivní zásahy zakázat.  Území má totiž nejvyšší kategorii ochrany přírody a negativní lidské zásahy jsou zde zakázány. Na základě odvolání Společnosti přátel Jeseníků bylo na konci ledna 2019 rozhodnutí Ministerstvem zrušeno. 

Správa CHKO pak koncem května 2019 vydala nové rozhodnutí, ve kterém sice na základě požadavků ekologů zakázala použití toxických chemických látek v rezervaci, avšak znovu povolila kácení a mechanické odkornění stromů napadených kůrovcem v pásmu širokém 100 metrů podél jižní hranice rezervace. Dále umožnila krácení, odkornění a odvětvení vývratů a zlomů v pásmu širokém až 150 metrů při jižním a západním okraji rezervace. Správa CHKO tak umožnila zbytečné ničení části území rezervace a v krátké době zde  byly pokáceny a odkorněny stovky stromů. 

Společnost přátel Jeseníků a Hnutí DUHA podaly opět odvolání a na základě jejich žádosti Ministerstvo svolalo jednání dne 9. 10. 2019 za účasti všech stran přímo na Rejvízu za účelem objektivního vyhodnocení kůrovcové situace v oblasti. Šetření ukázalo, že množství kůrovcových těžeb a napadených a nezpracovaných stromů je v hospodářských lesích okolo rezervace výrazně více než v rezervaci. Ministerstvo v rozhodnutí o zrušení výjimky Správy CHKO konstatuje, že v porostech, které navazují na rezervaci od západu a jihu lesníci z církevních lesů nestihli stromy napadené lýkožrouty zpracovat a asanovat. Ministerstvo dále uvádí, že účelnost výjimky vydané Správou se tímto stává nejednoznačnou, a to zejména s ohledem na stanovenou platnost napadeného rozhodnutí až do 31. 12. 2021. Právě na velký problém s délkou platnosti udělené výjimky upozornila Společnost přátel Jeseníků. Takřka tříletá platnost výjimky byla ze strany Správy velice nezodpovědná a umožnila by nesmyslné kácení tisíců stromů v rezervaci. 

Ondřej Bačík, předseda Společnosti přátel Jeseníků, k tomu řekl:
„Kauza Rejvíz je ukázkou mnoha vážných pochybení Správy CHKO Jeseníky. Díky nám bylo již dvakrát špatné rozhodnutí Správy zrušeno a v rezervaci se již nepoužívají prudce jedovaté látky a zvětšilo se i území v rezervaci bez lidských zásahů. Správa CHKO má nyní do třetice šanci zachovat se konečně jako orgán ochrany přírody a důsledně chránit národní přírodní rezervaci. Alespoň tady je potřeba dát prostor přírodě, když už se těží všude okolo. Kůrovcová ohniska v okolních hospodářských lesích se nestíhají asanovat včas a obáváme se, že zde do roka dojde k plošnému odlesnění a ke vzniku obrovských holin.“

Reportáž České televize v  pořádu Události v regionech (Ostrava)

Článek k tématu publikovala i MF DNES a server iDNES.cz

Zprávu vydanou Českou tiskovou kanceláří zveřejnila různá média, např. server Ekolist.cz

Celé znění tiskové zprávy Spoleřnosti přátel Jeseníků a Hnutí DUHA Jeseníky