453 lidí v úterý 24. 10. 2017 ve 20.30 hod.do posledního místa zaplnilo sál Kina Lucerna na projekci Národní parky USA. Zázraky tamní přírody doplnila na závěr také Divoká krása Jeseníků...
"Je to pro mě velká čest přednášet na tomto místě a pro takové publikum. Děkuji moc všem za projevený zájem, příjemnou atmosféru a za vyprodanou Lucernu. Těším se na setkání někdy příště, třeba na téma Jeseníky," shrnul své pocity Ondřej Bačík, autor přednášky a předseda Společnosti přátel Jeseníků.
Ústředním tématem přednášky byla severoamerická divočina a setkání s divokými zvířaty. Množství místopisných informací a faktů doplnily vlastní zážitky z originálních výprav a také špetka indiánské filosofie založená na respektu k divoké přírodě a hledání harmonie s okolním světem. Během přednášky diváci prožili extrémně vlhké klima pobřeží Tichého oceánu, poznali deštné pralesy s tisíc let starými stromy, příběh slavné erupce sopky St. Helens, dále dechberoucí Kráterové jezero nebo přírodní zázraky v Yellowstone a ve Skalistých horách. Prostor byl věnován historii i současnosti slavných prérijních Indiánů, vč. velké taneční slavnosti Pow-Wow v Montaně.
Závěr byl věnován Divoké kráse Jeseníků, jakožto připomínce toho, že nejen ve vzdálených zemích, ale také u nás máme přírodní klenoty, na něž můžeme být hrdi. Právě Jeseníky mají stále tak výjimečnou přírodu, že si zaslouží v její centrální, neobydlené oblasti vyhlášení národního parku. Tím by se začlenily do výjimečné rodiny světově obdivovaných území, jejichž tradici započal právě národní park Yellowstone v Americe.