Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies. Více informacíSouhlasím
Příroda Hrubého Jeseníku: jedinečný a ohrožený klenot
Zpět do kategorie: AKTUALITY

Česká republika vyváží nejvíc dřeva v Evropské Unii, a to v surovém, nezpracovaném stavu bez přidané ekonomické hodnoty. V r. 2015 to bylo neuvěřitelných 6,5 miliónů m3 materiálu. 

Navíc, 70 % českých lesů (zejména pod správou Lesů ČR s.p.) má certifikát PEFC, který je zastaralý a nezaručuje podle řady odborníků a ekologů dostatečně šetrné hospodaření v lesích. Výrobky ze dřeva, které pochází z lesů certikovaných systémem PEFC, jsou ve vyspělých zemích na ústupu a preferovány jsou stále více výrobky pocházející z lesů s moderním certifikátem FSC. Takto označené lesy jsou garancí přírodě blízkého a šetrného lesnictví.  

To vše znamená pro ČR také významné ekonomické ztráty, které průzkumná agentura Apicon Consulting odhadla na 34 miliard Kč ročně. Prezident Hospodářské komory a další podnikatelské organizace žádají premiéra ČR o změnu té situace:


"Naléhavě žádáme o zajištění certifikace významné části lesů, které obhospodařuje státní podnik Lesy České republiky, mezinárodně uznávaným systémem FSC. Česká republika se dostává na okraj zájmu". 

Více informací naleznete v článku Hospodářských novin:

O zpracované české dřevo přestává být za hranicemi zájem. Škodí mu hlavně zastaralé osvědčení kvality