Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies. Více informacíSouhlasím
Příroda Hrubého Jeseníku: jedinečný a ohrožený klenot
Zpět do kategorie: AKTUALITY

11. březen 2015  Jeseník – Agentura ochrany přírody a krajiny ČR odvolala vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jeseníky Michaelu Pruknerovou. Je to výsledek několikaměsíční kontroly, která shledala v rozhodování správy CHKO řadu pochybení.
Do hledáčku agentury ochrany přírody se dostala správa CHKO poté, kdy se na ni s řadou podnětů obrátili zástupci nevládních organizací i vědci ze dvou univerzit. Ti tvrdili, že vedení Správy CHKO Jeseníky selhalo a jde více na ruku podnikatelům, než aby zajistilo důslednou ochranu přírody. Kontroloři jim dali za pravdu.
„Interní kontrola zjistila nedostatky zejména v oblasti výkonu státní správy, bohužel i ve vztahu k těm nejcennějším místům v 1. zóně CHKO, národním přírodním rezervacím či evropsky významným lokalitám," uvedla mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Karolína Šůlová.
Ekologové již loni na podzim upozorňovali na konkrétní projekty, které dostaly od CHKO zelenou. „Nejohroženějším místem je oblast kolem Petrových kamenů, kde se nachází lyžařský areál a podnikatelé chtějí středisko vybavit novou sedačkovou lanovkou. Na svahu pod Pradědem zase chtějí modernizovat vlek, což rovněž představuje citelný zásah v chráněné lokalitě, " vyjmenoval kritizované záměry Ondřej Bačík ze sdružení Společnost přátel Jeseníků.
Upozornil také na rozrůstání nepůvodního druhu borovice kleče i plánovanou stavbu větrné elektrárny na Medvědí hoře.

Michaela Pruknerová již dříve pochybení odmítla s tím, že za jejího působení žádné nové lyžařské středisko v cenných lokalitách nevzniklo.
V manažerské funkci Michaela Pruknerová působila necelé tři roky a nyní ve Správě CHKO Jeseníky zastává post vedoucí provozního oddělení. Řízením organizace je pověřen dosavadní šéf Litovelského Pomoraví Michal Servus, na místo šéfa CHKO Jeseníky bude vypsáno výběrové řízení.

http://sumpersky.denik.cz/zpravy_region/sefka-chko-jeseniky-michaela-pruknerova-byla-odvolana-20150311.html