Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies. Více informacíSouhlasím
Příroda Hrubého Jeseníku: jedinečný a ohrožený klenot
0
0
0
0
0
0
0

Vzácnou přírodu NPR Rejvíz poškozuje kůrovcová těžba a chemie

Již před rokem Společnost přátel Jeseníků varovala před dopady kůrovcové kalamity na chráněnou přírodu v CHKO Jeseníky a žádali jsme MŽP i AOPK o včasné řešení situace. Chmurné předpovědi se bohužel již naplnily a fotodokumentace z poloviny srpna 2018 dokládá intenzivní negativní zásahy přímo v Národní přírodní rezervaci Rejvíz a v blízkém okolí. Rejvíz přitom patří mezi největší poklady přírody na Moravě. 
Většinu stromů v oblasti tvoří smrk a na řadě míst je možné pozorovat menší i velké skupiny rezavých a usychajících smrků. Například u Bublavého pramene, nedaleko kterého se žlutá turistická trasa stáčí přímo do rezervace a prochází jí. Podél stezky v rezervaci je řada pokácených stromů a všechny jsou asanovány chemickým postřikem s charakteristickou barvou. Přestože tudy denně prochází lidé, včetně malých dětí, nikde není žádné varování o použití jedovatých pesticidů! Jenže stromy se nekácí jen zde, ale i daleko od stezky uvnitř porostu a je evidentní, že se všude aplikuje chemický postřik. Z nitra rezervace cca 200 od stezky se ozýval intenzivní hluk způsobený postřikovačem, kterým pracovníci zrovna chemii aplikovali. Vstup mimo stezky zde není povolen, ale i z místa bylo zřejmé, že postřik se uplatňuje rovněž v blízkosti podmáčených mechů a rašeliných tůní.

Použití chemie v rezervaci přitom zákon o ochraně přírody zakazuje. Správa CHKO nedávno zahájila správní řízení o možnosti asanace části kůrovcových stromů prostřednictvím chemického postřiku v NPR Rejvíz, ve kterém zatím nebylo rozhodnuto, nicméně v praxi se zde chemie už masivně používá… Barely s chemií byly nalezeny na 2 místech okolo rezervace. V  jednom případě ležel barel nezabezpečen na lesní cestě a vedle položený kýbl byl plný nějaké tekutiny, pravděpodobně obsahoval chemickou látku!  Nikde v celé oblasti žádné varování před jedy, ani na haldách dřeva na Resonanční cestě nedaleko NPR Rejvíz. Zde je také čerstvě vykácená velká holoseč, patrně na území 3.zóny, která zde bezprostředně navazuje na NPR Rejvíz… Překvapující je také to, že stav lesních porostů, které sousedí s NPR Rejvíz, je většinou velice špatný. Za uplynulých 30 let tak Správa CHKO a lesní správci promarnili příležitost cílenými lesnickými zásahy přebudovat nepřirozené smrkové monokultury na lesy zdravé, pestré a odolné proti kůrovci. Prostřený stůl pro kůrovcovou hostinu je zde připraven… Ale za jakou cenu?!

Společnost přátel Jeseníků je zásadně proti tomuto způsobu zasahování proti kůrovci na území rezervací, neboť se popírá smysl zákona o ochraně přírody a kácením stromů a použitím chemie se přímo ohrožuje a snižuje přírodovědecká hodnota rezervace. Řušivá lidská činnost negativně ovlivňuje prostředí, které je domovem pro řadu chráněných druhů. Celá situace je dalším fiaskem vedení Správy CHKO a ukázka absolutního nezvládnutí ochrany přírody v nejcennějších oblastech CHKO.

 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -