Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies. Více informacíSouhlasím
Příroda Hrubého Jeseníku: jedinečný a ohrožený klenot
0
0
0
0
0
0
0

CHKO Jeseníky v ohrožení - kůrovcové těžby už jsou v rezervaci

V předhůří Hrubého Jeseníku se odehrává největší kůrovcová kalamita v historii. Masivní těžby a tisíce hektarů holin se blíží k hranicím CHKO Jeseníky. Už rok Společnost přátel Jeseníků požaduje, aby se přijala opatření na ochranu lesů v CHKO a aby zabránilo problematickým kalamitním těžbám uvnitř chráněné oblasti. Bohužel, problém se neřeší dostatečně a zejména v úseku od Vrbna pod Pradědem směr na Heřmanovice a dál po Dolní údolí je řada kůrovcových ohnisek už přímo na hranici s CHKO nebo dokonce již uvnitř CHKO. Tato ohniska nejsou celé týdny/měsíce asanována a kůrovec se dál šíří (viz obr.. 1 = Horní údolí, obr. 2,3 = vrchol Jedlová). 

Reálně tak již dochází k přímému ohrožení dvou přírodních rezervací v CHKOV rezervaci Suchý vrch (obr. 4), 1. zóna  CHKO Jeseníky, jsou už velká kůrovcová ohniska a dne 27. 5. 2018 zde byla zdokumentována intenzivní těžba (obr. 7 -15). Pár stromů zde bylo odkorněno na stojato, ale desítky dalších stromů bylo pokáceno na velké ploše v prudkém svahu. Dochází zde k odkorňování a tzv. špalkování kmenů. To je z biologického hlediska špatné řešení a negativní ovlivnění přirodních procesů ve velice cenném území. V 1. zónách by se měla ctít bezzásahovost nebo maximálně šetrné postupy proti kůrovci (např. feromonové lapače a odkorňování stromů na stojato). Nikoliv intenzivní těžba s krácením a odkorňováním stromů. Lze předpokládat, že těžba zde bude pokračovat. 

Máme velké obavy z dalšího vývoje. Když se takto intenzivně postupuje v 1. zóně, pak ve 2. a ve 3. zóně lze očekávat mnohem horší přístupy a těžby s holinami. V oblasti Národní přírodní rezervace Rejvíz pak  v důsledku toho hrozí narušení hladiny spodních vod a ohrožení největšího rašeliniště na Moravě s unikátním ekosystémem. Kůrovcová vlna je už  jen cca 2 km vzdušnou čarou od tohoto klenotu a většina okolí NPR Rejvíz je ve 3. zóně. A směrem od Suchého vrchu může kůrovcová vlna postupovat na masív Orlíku a Medvědího vrchu (1216 m.n.m.), kde jsou prudké svahy a dominuje zde smrková monokultura. Celkově tak vzniká závažná situace, která se doposud evidentně podceňovala. Obrázek 5 ukazuje detaily "frontové linie", zelené šipky jsou hranice CHKO, červené pak kůrovcová ohniska. Obr. 6 ukazuje zónaci v oblasti.

 - Obr. 1
Obr. 1
 - Obr. 2
Obr. 2
 - Obr. 3
Obr. 3
 - Obr. 4
Obr. 4
 - Obr. 5
Obr. 5
 - Obr. 6
Obr. 6
 - Obr. 7
Obr. 7
 - Obr. 8
Obr. 8
 - Obr. 9
Obr. 9
 - Obr. 10
Obr. 10
 - Obr. 11
Obr. 11
 - Obr. 12
Obr. 12
 - Obr. 13
Obr. 13
 - Obr. 14
Obr. 14
 - Obr. 15
Obr. 15