Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies. Více informacíSouhlasím
Příroda Hrubého Jeseníku: jedinečný a ohrožený klenot
Datum: 10. 1. 2014
 
Krkonoše získaly novou významnou vzdělávací instituci Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Správy KRNAP ve Vrchlabí.
Unikátní budova, jejímž autorem je známý architekt Petr Hájek, vznikla vedle stávající administrativní budovy Správy KRNAP a rozšíří nabídku vzdělávacích aktivit směrem k veřejnosti. Dům má již i svou přezdívku KRTEK. Tu vybrali lidé ve veřejném hlasování. Projekt podpořila Evropská unie v rámci Operačního programu životní prostředí.

„Od první myšlenky až do současnosti trval projekt pět let. Samotná stavba začala v létě 2011 a nyní ji otevíráme školám a široké veřejnosti,“ říká ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. „Začínáme tím také novou etapu v ekologické výchově Správy KRNAP. Od požáru objektu v klášterní zahradě jsme neměli odpovídající prostory pro programy ekologické výchovy,“ dodal. Dům je navržen s ambicí vytvořit stavbu, která by mohla být příkladem ekologického přístupu k architektuře a trvale udržitelného využívání krajiny. Bude místem osvěty a diskusí nad ekologickou problematikou, místem pro vzdělávání a výchovu dětí, mládeže i dospělých, kteří tak získají hlubší povědomí o přírodě a krajině a respekt k hodnotám přírodního bohatství. „Tvar domu vychází z geometrie pohoří Krkonoš a slouží jako nástroj ke studiu a pochopení jejich jedinečné topografie. Stavba je zapuštěná do země a prostřednictvím zelené střechy z horských rozchodníků je harmonicky napojena na krajinu zámeckého parku," popisuje dům jeho architekt Petr Hájek. Kromě jedinečného tvaru je dům unikátní i v řadě dalších prvků. Světovým unikátem jsou prosklené části fasády. Původní požadavek na 4,3 m vysoké nedělené protipožární sklo se ukázal jaké téměř neproveditelný. Dodavatel proto vyvinul technologii na výrobu takového skla. Nyní je v Evropě jediný, kdo to dokáže.

Nový objekt bude místem k pořádání veřejných přednášek a konferencí. K tomu bude sloužit přednáškový sál s kapacitou 76 míst + 2 bezbariérová místa pro imobilní posluchače. Díky použití širokoúhlého plátna a prostorového zvuku má parametry malého kinosálu. K samotné výuce bude sloužit laboratoř a učebna. Přímý kontakt teoretické a praktické části výuky hraje při vzdělávání důležitou roli. Proto je laboratoř součástí prostoru učebny. Do laboratoře se vejde 16 studentů a do učebny 30. V objektu je dále také výstavní prostor, knihovna, ekoporadna a parkovací stání pro klienty.

Díky zapuštění do terénu je objekt energeticky nenáročný s velmi malými tepelnými ztrátami. Pro vytápění je využita technologie tepelného čerpadla. Hlavní nosné konstrukce a stěny podzemní části jsou z pohledového betonu. Vnitřní dělicí příčky a nábytek jsou z překližkových desek.

Pro Krtka jsme vytvořili osmero speciálních programů:

• Geoprogram – yužívá geoexpozice v Klášterní zahradě a zabývá se geologií Krkonoš;
• Pedoprogram – představuje vybrané vlastnosti půd;
• Pomoprogram – se zabývá odrůdami starých ovocných odrůd z klášterní štěpnice;
• Aquaprogram – voda, její vlastnosti a to co v ní plave;
• Botanoprogram – o rostlinách, které pomáhají dělat KRNAP národním parkem;
• Herbaprogram – o bylinách, kterými se naši předci léčili;
• Manuprogram – o tom, že pracovat se dá nejen hlavou, ale také rukama;
• Parkoprogram – o dendrologických unikátech vrchlabského zámeckého parku.

V Krtkovi budeme ovšem nabízet školám všech stupňů i programy, které má Správa KRNAP ve své nabídce již dnes.

Připraven je i cyklus programů pro veřejnost. Probíhat budou každý čtvrtek od 18:00. Z dalšího programu vybíráme: „Souboj černých titánů“ (ředitel ZOO Dvůr Králové Přemysl Rabas, 23. ledna), krkonošská premiéra filmu Jana Svatoše „divoČINY“ (13. února), „Dobrovolníky v Ladakhu“ (Martin Bursík a Kateřina Jacques, 20. února), vernisáž výstavy fotografií Ctibora Košťála a povídání s autorem (6. března), „Colours of Australia“ (Radovan Vlček, 20. března). Střídat se budou obvykle besedy s projekcemi dokumentárních i hraných filmů. Základní vstupné na tyto programy bude 30 Kč.

Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání má ambice stát se skutečným centrem nejen pro obyvatele Krkonoš, ale také jedním z obdobných evropských center zaměřených na environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu.

Celkové náklady na projekt byly plánovány ve výši 99 milionů korun. Výsledná cena, která zahrnuje kompletní stavbu i vnitřní vybavení stavby, činila 85,5 milionu. Projekt byl podpořen z Operačního programu Životní prostředí, Prioritní osa 7.

Originál článku naleznete ZDE