Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies. Více informacíSouhlasím
Příroda Hrubého Jeseníku: jedinečný a ohrožený klenot

Praha 20. října (ČTK) - Rozvíjet společnou značku Českosaské Švýcarsko a přilákat více návštěvníků do národních parků České a Saské Švýcarsko má nový projekt, na který by z evropských fondů měly jít zhruba dva miliony eur (cca 54 milionů korun). V novém plánovacím období o něj u Evropské komise zažádal německý Svaz cestovního ruchu Saského Švýcarska a tuzemská obecně prospěšná společnost České Švýcarsko. O společných aktivitách dnes jednaly na německém velvyslanectví v Praze správní rady obou subjektů a představily je na tiskové konferenci.

Přeshraniční projekt by měl začít na jaře příštího roku a potrvá tři roky. Zhruba 1,2 milionu eur využije německá strana jako vedoucí partner a přibližně 900 tisíc eur zamíří do České republiky. Do společného rozvoje obou parků již byly v uplynulých deseti letech z evropských dotací investovány miliony eur.

"Navazujeme na to, co jsme si už vyzkoušeli, co funguje a evropské fondy umožňují. Toto je projekt dlouholeté spolupráce. Snažíme dostat na naše území co nejvíce lidí," řekl senátor a předseda správní rady Českého Švýcarska Zbyněk Linhart.

"Jde o takové projekty, které jsou důležité pro obě země, pro evropský turismus. Jde o téma udržitelnosti, bezbariérové turistiky i kulturního spolužití s ohledem na dvacetileté výročí smlouvy o přátelství," uvedl poslanec Spolkového sněmu Klaus Brähmig, předseda Svazu cestovního ruchu Saského Švýcarska. Součástí projektu budou i krizové plány, třeba pro případ povodní.

Saské Švýcarsko bylo dosud pro turisty lákavější, ročně oblast navštíví kolem tří milionů lidí a roční obrat činí dvě miliardy eur. Česko má zatím podle Linharta potenciál nevyužitý, k tomu prý přispívají i slabší kapacity hotelů. "Přírodu máme také hezkou, spoustu zajímavostí, důležité je ale vytvořit infrastrukturu, o což se postupně snažíme. Stále však návštěvnost pokulhává," poznamenal.

Jako příklad dosavadních investic uvedl město Krásná Lípa, které se stalo v roce 2000 sídlem nejmladšího národního parku ČR. Za posledních zhruba 20 let vynaložilo zhruba 800 milionů korun do rozvoje infrastruktury a cestovního ruchu.