Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies. Více informacíSouhlasím
Příroda Hrubého Jeseníku: jedinečný a ohrožený klenot
0
0
0
0
0
0
0
Zpět do kategorie: Úvod
6. srpen 2015 Jeseníky – Dva hektary kleče odtěžili lesníci v nejcennějších partiích Jeseníků. Chtějí tak napomoci přirozené obnově horské vegetace. Tu kosodřevina z horských partií vytlačovala.

Porosty kleče lesníci omezili v Národní přírodní rezervaci Šerák-Keprník. Celkem vyřezali a transportovali patnáct set kubíků dřevní hmoty, což činí přibližně 290 tun.

„Z vrcholu Šeráku byla kleč odstraněna na 1,15 hektaru. Na plachtách se dopravila k přístupové cestě a následně ji odvezl traktor na vyvážecím vozíku. Z hektarové výměry na Keprníku vynášel vytěženou kleč vrtulník," uvedla Hana Komárková zLesů ČR. Třímilionový projekt podnik ukončil v červnu.

Kleč roste v Jeseníkách na 140 hektarech. Pokrývá tak osminu území nad horní hranicí lesa. Na řadu silně či kriticky ohrožených druhů rostlin a živočichů v nejvyšších partiích Jeseníků má však negativní vliv.

Patří mezi ně například jestřábník alpský, violka sudetská nebo hořec tečkovaný, který roste pouze v Jeseníkách. Na tyto rostliny jsou vázáni také horští motýli. Kosodřevina roste i v místech, kde by jinak hnízdila chráněná linduška horská.

„Borovice kleč je silný konkurent. Vytěsňuje původní jesenické druhy rostlin, ale i živočichů," shrnul v minulosti vedoucí Oddělení péče o přírodu a krajinu Chráněné krajinné oblasti Jeseníky Jindřich Chlapek.

Kleč v nejvyšších částech Jeseníků vysadili lesníci na přelomu 19. a 20. století. Chtěli tak obnovit horní hranici lesa, kterou snížila pastva skotu, regulovat odtok vody, ochránit půdu proti erozi a předejít vzniku lavin. Ty ohrožovaly cesty i lidská obydlí.

Kosodřevinu lesníci odstranili na základě vědecké studie Mendelovy univerzity v Brně. Odborný tým mimo jiné rozdělil porosty do čtyř kategorií podle míry rizika spojeného s jejím jednorázovým vytěženým. Dřevorubci kleč likvidovali tam, kde bylo riziko nejmenší.

Zda se na vytěžených místech obnoví původní vegetace, ukáže čas. „Za dalších pět let upravené plochy opět prozkoumáme a získaná data využijeme k jednání o možné realizaci dalších projektů," uzavřel výrobně technický ředitel Lesů ČR Václav Lidický."

http://sumpersky.denik.cz/zpravy_region/z-nejcennejsich-partii-jeseniku-zmizela-cast-klece-20150805.html