Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies. Více informacíSouhlasím
Příroda Hrubého Jeseníku: jedinečný a ohrožený klenot
0
0
0
0
0
0
0

8. března 2016 Rapotín – Jeseníky

Navzdory nepříznivému počasí a silnému dešti střídajícím se s hustým sněžením proběhlo slavnostní spuštění nové výstavy „Divoká krása Jeseníků“ za velkého ohlasu veřejnosti.

Zhruba 60 lidí zaplnilo v 17 hod. prostory zasedací místnosti a po úvodním projevu pana Ondřeje Bačíka - autora výstavy – společným přípitkem popřáli nové výstavě úspěch. Již během prohlídky expozice zaznívaly od návštěvníků konkrétní dotazy, které byly podrobně diskutovány během následující debaty v sále. Hlavními tématy, na něž se veřejnost ptala, byly vznik Národního parku Jeseníky a záměr výstavby kaple a restaurace s ubytováním na Vřesové studánce na masivu Červené hory. Během diskuse zazněl ze strany veřejnosti jednoznačný požadavek a přání zachovat dnešní jedinečnou přírodní i duchovní krásu této lokality a nenarušovat ji výstavbou a provozem objektů. Autor výstavy a předseda Společnosti přátel Jeseníků informoval přítomné o aktuálním stavu veřejné kampaně za záchranu přírody na Vřesové studánce. Po přestávce pak program pokračoval přednáškou o Yellowstone a o americké divočině.

Výstava „Divoká krása Jeseníků“ je tvořena zejména velkoformátovými fotografiemi a průvodními texty, které popisují evropskou výjimečnost přírody Jeseníků a rovněž její ohrožení a mizející krásu.  Fotografie poodhalují málo známá místa našich hor a zachycují nevšední scenérie a život divokých zvířat. Ve třech tématických částech výstava návštěvníky seznámí s nejvýznamnějšími klenoty jesenické přírody, kterými jsou horská rašeliniště, přirozené horské lesy a pralesy a vysokohorská tundra (tzv. bezlesí). Výstava je připravena jako putovní pro obce i instituce. V případě zájmu je možné ji objednat.

Výstava v Rapotíně potrvá do poloviny dubna. Akci organizují:
KKC Rapotín – www.kkcrapotin.cz
a Společnost přátel Jeseníků – www.npjeseniky.info