Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies. Více informacíSouhlasím
Příroda Hrubého Jeseníku: jedinečný a ohrožený klenot

Národní parky aktivně realizují projekty na péči o přírodní bohatství a zároveň významně podporují turismus a ekonomiku regionu.    To platí i u národních parků v ČR a dobře to ilustrují tyto konkrétní příklady.

Česká republika svým malým počtem národních parků (pouze 4) ovšem silně zaostává za ostatními zeměmi EU a v pomyslném žebříčku spadá až na poslední příčky. Kolik národních parků mají okolní země?:

  • Slovensko 9, Rakousko 7, Maďarsko 10, Polsko 23, Rumunsko 13 atd.

Také z hlediska plochy území určené pro národní parky patří ČR s hodnotou 1,7 % k silně podprůměrným zemím. V regionu střední Evropy zaujímají národní parky průměrně 2,5 % území, např. v Rakousku tvoří 3 % plochy země, v Maďarsku dokonce 5,2 % a na Slovensku pak       6,5 % plochy.

Ve vyspělých okolních zemích jsou národní parky vizitkou národní hrdosti a péče o přírodní dědictví. V České republice máme ovšem se zřízením nových národních parků velké problémy. Proč tomu tak je? Přitom potenciál pro vyhlášení těchto prestižních území   u nás máme, minimálně na Křivoklátsku a v Hrubém Jeseníku…