Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies. Více informacíSouhlasím
Příroda Hrubého Jeseníku: jedinečný a ohrožený klenot
Zpět do kategorie: AKTUALITY
Po více než 100 letech je naděje, že na území CHKO Jeseníky bude opět žít, lovit a hnízdit král nebes: orel skalní. V uplynulých letech zde byla zaznamenána občasná pozorování tohoto majestátného dravce. Společnosti přátel Jeseníků (SPJ) se v r. 2017 podařilo v této oblasti doložit stálý výskyt jedince orla skalního. Průběžné monitorování naznačuje, že by zde mohlo být dokonce několik orlů na vícero lokalitách.

Vzácné záběry pořízené SPJ zachycují mladého orla skalního lovícího v CHKO Jeseníky. Bílé skvrny na letkách a na ocase jsou charakteristické pro mladé jedince do 4 let věku. V dospělosti jim pak mizí.

V roce 2013 bylo v Nízkém Jeseníku ve Vojenském újezdu Libavá potvrzeno úspěšné hnízdění orlů jako první v ČR po dlouhé době. Nyní je doložen stálý výskyt jedince přímo na území CHKO. V roce 2016 se SPJ podařilo v oblasti CHKO Jeseníky zdokumentovat jiného velmi vzácného predátora: rysa ostrovida, největší kočkovitou šelmu Evropy. Tato zjištění potvrzují zachovalost přírody Jeseníků a velký potenciál tohoto území pro existenci divoké přírody. Pro úspěšné přežití orlů v Jeseníkách je ovšem potřeba vytvořit vhodné podmínky, zejména zajistit klidové oblasti bez rušivého vlivu člověka (intenzivní lesní hospodaření, nízké přelety letadel, nevhodný rozvoj turismu a výstavby v cenných lokalitách apod.)  a zabránit pytláctví. V ČR jsou právě nelegální lov, kladení otrávených návnad a také úrazy na elektrickém vedení nejčastější příčinou uhynutí orlů. Další osud králů nebes u nás je tak silně ohrožen.

Orel skalní je společně s orlem mořským největší dravec žijící v ČR. V rozpětí křídel měří až 220 cm při hmotnosti až 6,6 kg. Má velice dobrý zrak a při hledání potravy se často vznáší vysoko na nebi. Při letu střemhlav dosahuje rychlosti až 300 km/h. Má velmi pestrý jídelníček: od myší a žab, přes ježky, kuny, zajíce, středně velké ptáky až po lišky, případně i větší spárkatou zvěř.

Orel skalní je velmi vzácný, kriticky ohrožený druh. Na území ČR byl vyhuben, v posledních letech se vrací. Velkou zásluhu má na tom projekt „Návrat orla skalního do České republiky“, který realizuje ZO ČSOP Nový Jičín, Záchranná stanice a CEV Bartošovice.

FOTOGALERIE ORLA SKALNÍHO

Informaci o výskytu orla skalního převzala řada médií. Pěkné články byly publikovány v MF Dnes,
dále na iDNES,
v Šumperském deníku,
zprávu vysílal Český rozhlas, zájem projevila i média v Polsku.