Tento web používá soubory cookies. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookies. Více informacíSouhlasím
Příroda Hrubého Jeseníku: jedinečný a ohrožený klenot
Zpět do kategorie: AKTUALITY

Aktuálně jsme svědky významného milníku v lesním hospodaření na Bruntálsku a v Jeseníkách obecně. Klimatické změny charakterizované suchými roky a krátkými zimami s výrazným úbytkem srážek a vláhy ukazují, jaké výsledky přináší dlouhodobé upřednostňování smrku v lesích Jeseníků. Dominantní smrkové monokultury na Bruntálsku jsou na většině míst zcela nepřirozené a nyní masivně podléhají suchu, kůrovci a dřevokazné houbě václavce. V roce 2015 došlo k razantní gradaci kůrovce, která letos pokračuje ještě s větší silou a dosahuje největší kalamity v historii. Oblasti Šternberska, Bruntálska, Krnovska i Zlatohorska ukazují stejný smutný obraz – plošné rezavění a odumírání smrkových lesů… a intenzivní těžbu a pohyb těžké techniky.

Podle schváleného plánu má Lesní správa Bruntál těžit zhruba 120.000 kubíků dřeva ročně. V roce 2015 ovšem vytěžila již 270.000 kubíků a letos se předpokládá těžba neuvěřitelných zhruba 500.000 kubíků dřeva. „Přes masivní obranná opatření proti dřevokaznému brouku uhynula už čtvrtina tamních smrků… Kalamitu na Bruntálsku přitom lesníci nejsou schopni zastavit, jen zpomalit.“

Ukazuje se, jak fatální chybou byla umělá změna skladby lesa, když se do oblasti, kde mají přirozeně dominovat listnaté stromy s pestrou druhovou skladbou, dlouhodobě vysazoval především smrk. Řešením je zachování zbývajících listnatých porostů a masivní podpora přirozené dřevinné skladby lesa s upřednostněním listnáčů (buky, javory, jasany, jeřáby atd.) a optimalizace početního stavu spárkaté zvěře, aby k obnově lesů vůbec mohlo dojít.

Několik článků, které charakterizují současný kalamitní stav:

Na Bruntálsku padne kvůli kůrovci více stromů. Tamní lesy postihla největší kalamita v historii
(ČRo - ostrava.cz)

Lesy ČR: Situace s kůrovcem na Bruntálsku je nejhorší v republice

Lesníci na Bruntálsku bojují s kůrovcovou kalamitou